Заяву на єдиний податок можна подавати з 1 по 16 грудня 2013 року
02.12.2013
dpi2325
У зв’язку з тим, що останній день подачі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (15 грудня) припадає на вихідний день, для переходу з січня 2014 року із загальної системи оподаткування на спрощену заяву слід подати до 16 грудня 2013 року.
ДПІ у Черкаському районі ГУ Міндоходів в Черкаській області нагадує суб’єктам господарювання, що згідно з пп. 298.1.4 Податкового кодексу України суб’єкт господарювання, який є платником інших податків та зборів, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до органу ДПС не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. У зв’язку з тим, що останній день подачі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (15 грудня) припадає на вихідний день, для переходу з січня 2014 року із загальної системи оподаткування на спрощену заяву слід подати до 16 грудня 2013 року. Перехід на спрощену систему оподаткування можна здійснити один раз протягом календарного року. Свідоцтво платника єдиного податку є безстроковим. Тобто, із заявами необхідно звертатись тільки тим суб’єктам господарювання, які бажають перейти на спрощену систему оподаткування, діючим на сьогодні “спрощенцям” підтверджувати статус платника єдиного податку не потрібно. Підпунктом 291.5.8 ПКУ встановлено, що суб’єкти господарювання, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, окрім безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), не можуть бути платниками єдиного податку. Для відмови від спрощеної системи оподаткування суб‘єкт господарювання подає заяву не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року).
«Входити до якоїсь із депутатських груп поки що не маю наміру».
- Я переконаний, що з точки зору ефективності депутатської діяльності вихід із групи Вільних демократів дасть мені можливість працювати з більшою користю для громади, - переконаний депутат Черкаської міськради Олександр Радуцький. – Оскільки досі мені, як і декому з моїх колег по депутатській групі, доводилося голосувати за вказівкою - за прийняття рішень, що суперечили моїм внутрішнім переконанням. Відтепер я матиму можливість вільно висловлювати свою думку та займатись вирішенням тих питань, які вважаю дійсно важливими. Мені скоро 42 роки і я думаю, що маю на це повне право. Хочу зазначити, що роботою нашої групи був незадоволений не лише я, але й мої колеги – але ми голосували, оскільки отримували переконливі настанови голосувати від міського голови. Відтепер, я маю шанс реально щось змінити. Як відомо, на останній сесії Черкаської міської ради депутат Олександр Радуцький, який входив до депутатської групи Вільних демократів, оголосив про свій намір вийти із групи. Своє рішення аргументував незгодою та нерозумінням «кадрової політики, ідеології та ставлення мера до міста Черкаси». Депутати поставились до рішення свого колеги неоднозначно. Так, представник групи Вільних демократів Олег Ліходькін вважає, що рішення про вихід з групи продиктоване виключно бажанням уникнути запланованого обговорення групою депутатської діяльності Олександра Радуцького. Депутат Олег Куклін, представник депутатської групи Партії регіонів, переконаний, що його сусід по округу і до того досить ефективно працював на користь мешканців мікрорайону – і відтепер матиме ще більше можливостей для дієвої роботи. - Такий вчинок Олександра Радуцького був неминучим у зв’язку із необхідністю політичної свободи депутата, особливо - для перспектив участі у перевиборах на 194 виборчому округу, - констатував Олег Куклін. - На сьогодні більшість колег-депутатів дійсно підтримують моє рішення стати по-справжньому вільним, хоча уже й не демократом, - зазначив Олександр Радуцький. - Сподіваюся, що мій вчинок з часом зрозуміють і колеги по групі, серед яких багато порядних людей. Хоча я багатьом заважав – і вони знайшли привід обернути мій вихід з групи таким чином, що я нібито упередив їх наміри перевірити мою діяльність. У мене залишилися нормальні стосунки із більшістю моїх колег по міській раді – але входити до якоїсь із депутатських груп поки що не маю наміру… Стосовно ж моєї діяльності на посаді директора КП «Дирекція парків», то мій контракт закінчується у липні 2013 року – і поки що розмови із цього приводу з міським головою я не мав. Перешкод у роботі я не боюся, перевірок – також, мені нічого приховувати.
Черкаський прес-клуб реформ бульвар Шевченка, 242/1, оф. 312 opryadko@bigmir.net http://cherkasy.cure.org.ua
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
За тиждень у студентів ЧДТУ почнуться зустрічі із «зірками».
Із 10 грудня у ЧДТУ розпочинається реалізація проекту «Трибуна для лідера». Протягом 10-23 грудня зі студентами зустрінеться перша «четвірка» спікерів проекту «Трибуна для лідера» - черкаських «зірок», відомих людей, що досягли успіху у житті – і які охоче розкриють молоді секрети своїх досягнень, аби стимулювати її на власні звершення у житті. Спікерами грудня стануть (у порядку черги): Литвинова Олена – засновник та перший керівник товариства захисту тварин «Друг», ініціатор впровадження у Черкасах унікальної для України методики гуманного поводження з безпритульними тваринами, засновник та керівник Черкаського обласного благодійного фонду «Еко-Центр» Оробець Оксана – дворазова чемпіонка світу з фітнесу, дворазова фіналістка чемпіонатів світу, фіналіст Кубку світу та чемпіонату Європи з фітнесу, чемпіонка і абсолютна чемпіонка України з фітнесу, володар Кубків України, член збірної України, танцівник-хореограф Hip Hop Lady's School, суддя Hip Hop International Проскурня Сергій – український театральний режисер, продюсер, лауреат премії Національної спілки театральних діячів України «Експеримент», в.о. художнього керівника Черкаського черкаський академічно обласного музично – драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка. Товстий Денис - Віце-президент обласної Федерації Таеквондо ITF, президент Смілянскої районно-міської Федерації Олімпійського Тхеквондо ВТФ, майстер спорту України, Чемпіон України по таеквондо 2010 року, срібний призер Кубка України-2010, чемпіон обласного турніру змішаних єдиноборств, багатократний чемпіон и призер турнірів по Таеквондо и карате, Містер Стиль України-2011 (увійшов до 10 найкрасивіших і талановитіших чоловіків України-2011)
Після новорічних канікул проект відновить свою роботу – аби можливість зустрітися із лідерами та отримати від них заряд ентузіазму і прагнення до високих цілей змогли якомога більше молодих людей. У лютому у проекті – у числі інших спікерів - візьмуть участь Оробець Максим (чотирикратний чемпіон світу з фітнесу, чемпіон та володар Кубків України, срібний призер "Європейських Ігор" багаторазовий призер чемпіонатів України з хіп-хопу та брейк – дансу, фіналіст проекту «Танцюють всі», хореограф – постановник («Майданс»), Коваленко Микола (призер міжнародних змагань з танців, учасник шоу «Танці з зірками», керівник черкаської «Школи танцю Коваленко» та Горішний Олексій (абсолютний чемпіон Європи та Кубка світу, багаторазовий чемпіон України із фітнесу).
*** Шановні представники ЗМІ! Проект надсилатиме Вам анонси кожної зустрічі із черкаськими «зірками» - і запрошує Вас до участі у безпрецедентному проекті – і можливості отримання і висвітлення у оригінальному форматі унікальних моментів життя відомих черкащан. Про ініціативи щодо окремих ексклюзивних форматів співпраці просимо сповістити протягом 5-7 грудня (до кінця тижня). Про бажання присутності на зустрічах прохання повідомляти завчасно – аби Вам було забезпечено комфортні умови для роботи. Контактна особа – Оксана Савіцька (098 482 89 79)
* * *
Для довідки: «Молодий помічник депутата» та «Трибуна для лідера» - це проекти для черкаської молоді, що реалізуються з ініціативи та під егідою депутата Черкаської обласної ради Олександра Турченяка. Це унікальний шанс отримати престижну, цікаву та корисну роботу, зустрітися із цікавими та відомими людьми, які розкажуть, як стати на шлях життєвих звершень, перемагати та досягти успіху. В ході реалізації проектів відомі спортсмени, бізнесмени, митці проведуть цикл зустрічей із черкаською молоддю, щоб надихнути молодих людей іти до успіху та підкорювати власні вершини. А найбільшим ентузіастам вдасться отримати цікаву і відповідальну роботу - і працювати на користь громади.
«Трибуна для лідера» - цикл зустрічей із молоддю черкаських вишів відомих черкащан, життєвий шлях та звершення яких можуть стати прикладом і надихнути на власні досягнення. Видатні черкащани - лідери у світі культури, громадської діяльності, бізнесу, спорту - розкриють секрети того, як досягати успіху, перемагати та як стати справжньою особистістю, що принесе користь своїй громаді. Спільна мета проектів – сприяння особистісному зростанню та розвитку молоді, формування та практична підготовка майбутньої інтелектуальної еліти, покоління молодих лідерів,що матимуть бажання, знання та вміння змінити на краще життя своєї громади, свого регіону, своєї країни.
"Молодий помічник депутата" - конкурс молодіжних проектів (свій варіант вирішення важливої місцевої проблеми – у будь-якій сфері суспільного життя), де переможець отримує можливість стати помічником депутата і долучитись до діяльності органів місцевого самоврядування, корисної роботи на благо громади та отримати можливість реалізації своїх корисних ініціатив задля розвитку регіону. У конкурсі можуть взяти участь юнаки та дівчата, відповідальні і небайдужі до проблем нашого регіону - а також досить ініціативні та креативні, аби запропонувати ефективні шляхи їх вирішення, виклавши їх короткий опис («аналіз проблеми+обґрунтований та реалістичний шлях її вирішення») на Інтернет-сторінках проекту у соціальних мережах (http://www.facebook.com/molod.ck та http://vk.com/molodck)
Черкаський прес-клуб реформ бульвар Шевченка, 242/1, оф. 312 opryadko@bigmir.net http://cherkasy.cure.org.ua
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
Перед тим, як брати новий величезний кредит, місто повинне переконатися у ефективності використання попереднього.
Депутат Черкаської міської ради Віктор Білоусов – про перспективи взяття містом нового кредиту ЄБРР: - На останній сесії Черкаської міської ради було прийнято рішення про підготовку угоди кредитного фінансування між Черкаською міською радою, Європейським банком реконструкцій та розвитку і КПТМ «Черкаситеплокомуненерго». Отримання довгострокових кредитів, тим більше під невеликі проценти, на сьогодні - єдиний можливий шлях суттєво прискорити вирішення проблемних питань, зокрема у комунальному господарстві міста, і зокрема – у теплоенергетиці. І це не обговорюється. Так і повинно бути – коштів у міському бюджеті на це просто не вистачає аби проводити необхідну модернізацію. Але будь-який господар – тим більше, що йдеться гроші цілої громади – перед тим, як взяти кредит, зважує свої можливості його сплачувати. Тим більше, що місто уже має один кредит, також від ЄБРР – на понад 14 мільйонів євро. Цей кредит також брався для модернізації системи теплопостачання «Черкаситеплокомуненерго», отримано його було у 2007 році – і з 2010 року місто почало цей кредит виплачувати. І перед тим, як брати новий кредит, міська влада повинна відзвітуватись про хід реалізації уже взятого - на 15 років - кредиту. Відтак, зваженою позицією - перш ніж приймати рішення про доцільність нового кредиту - було би рішення про проведення аудиту використання уже взятого кредиту. І вже за результатами звіту керівництва міста про ефективність попереднього кредиту - приймати рішення про нові боргові зобов’язання. Хочу зазначити, що одним із аргументів взяття попереднього кредиту було створення можливості зменшення тарифів на теплопостачання – за рахунок економії витрат, яких вдасться досягти. Тож сьогодні я думаю, доцільно було би переконатись, що взяття попереднього кредиту реально позитивно позначилось на комунальних тарифах для населення: модернізація комунального господарства заради самої модернізації просто недоцільна, вона повинна давати нові можливості, економію. Із понад 14 мільйонів євро взятого кредиту біля 3 мільйонів євро пішло на його обслуговування – оцінки, консультації, податки, тощо. Сьогодні ж пропонується 13,5 мільйонів євро нового кредиту - і, хочу зазначити, що на стадії, коли йдеться лише про підготовку кредитної угоди, і не існує жодних обґрунтувань, на що буде витрачено ці кошти, визначена цілком конкретна сума. Тобто, на сьогодні ми не бачили конкретних розрахунків, прорахунків ефекту, техніко-економічних обґрунтувань саме такої суми кредиту. Разом із тим, через три роки після взяття цього кредиту місто змушене буде почати його гасити, сплачуючи щороку 13,5 мільйонів гривень. Це при тому, що ми уже сплаччуємо один кредит. І при тому, що бюджет міста на сьогодні – це бюджет банкрота. Не вистачає коштів на зарплати бюджетникам: лише на зарплати медикам до кінця року бракує 12 мільйонів гривень. Аби збалансувати витрати і доходи, бюджет розвитку міста необхідно зменшити на 20 мільйонів гривень. Хочу зазначити також, що, на етапі до підписання угоди про взяття нового кредиту, «Черкаситеплокомуненерго» уже повинне буде відшкодувати банку 400 тисяч гривень комісії за оцінку проекту. Є ще один цікавий момент, який мене насторожує. Усі спірні питання за угодою пропонується врегульовувати за законодавством Англії – країни, де знаходиться офіс ЄБРР. Хоча уже багато років всі крупні українські підприємства у своїх міжнародних контрактах зазначають, що усі спірні питання будуть урегульовуватись через Арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України. Відтак, це наштовхує на думки про ризики у забезпеченні прозорості використання цього кредиту. Адже сумнівно, що хтось буде їхати до Англії розбиратися у проблемних питаннях, що виникнуть під час виконання кредитної угоди і реалізації кредиту. На жаль, таке глобальне питання розвитку нашого міста, як взяття нового кредиту, практично не розглядалося попередньо на профільних комісіях – на етапі до винесення рішення на розгляд міської ради. Його розглянуло лише кілька комісій. Далеко не у повному складі, проте це не завадило депутатам (32 із присутніх 46) спокійно проголосувати – хоча далеко не всі із 60 депутатів міської ради мали змогу навіть ознайомитися із проектом рішення. …На мою вимогу, під час сесії міської ради, було дано відповідні протокольні доручення, що повинні внести ясність у питання ефективності на благо громади міста старого кредиту та взяття нового – тож я сподіваюсь, що їх все-таки буде виконано.
Черкаський прес-клуб реформ бульвар Шевченка, 242/1, оф. 312 opryadko@bigmir.net http://cherkasy.cure.org.ua
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
Сьогодні – продаж міського кінотеатру та будинку культури, а завтра - ?... Депутат Черкаської міської ради Віктор Білоусов – про продаж міського кінотеатру «Україна» та Будинку культури імені Івана Кулика:
- 2 серпня на сесії Черкаської міської ради за пропозицією Департаменту економіки та розвитку Черкаського міськвиконкому та за активної підтримки міського голови Черкас Сергія Одарича і його більшості у міській раді було дозволено продаж будівлі міського кінотеатру «Україна» - без збереження його діяльності. І це – у той час, коли у місті вже практично не залишилось можливості доступного якісного відпочинку для дітей та молоді. Чи варті кошти, що надійдуть до бюджету, позбавлення можливості майбутнього покоління культурно зростати і розвиватися? Та навіть з управлінської точки зору, цей крок є необдуманим. Продаж нерухомості у центрі міста під час кризи – виправданий лише з точки зору того, хто зацікавлений у швидкому розпродажі міського майна. До слова – того ж дня, з подачі міського голови також було дозволено до продажу комплексу будівель Черкаського міського Будинку культури імені Івана Кулика по вулиці Енгельса, 54. …Який об’єкт буде наступним?..
Черкаський прес-клуб реформ бульвар Шевченка, 242/1, оф. 312 opryadko@bigmir.net
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
Понад півроку триває масштабний конфлікт навколо КСН «Митниця». Перспектив вирішення конфлікту - жодних
Один із найбільших мікрорайонів Черкас втрачає перспективи розвитку через перетворення перевиборів КСН на політичну баталію.
Більше півроку Митниця переживає процес перевиборів комітету самоорганізації населення - на сьогодні це єдиний мікрорайон міста, де КСН фактично не діє. І створення парків, спортивних та дитячих майданчиків, ремонт доріг та будинків – ці та багато інших питань розвитку мікрорайону, які входять до повноважень КСН, гальмуються через «перетягування ковдри» між двома ініціативними групами. До масштабного конфлікту втягнуто практично всіх мешканців Митниці.
Необхідність переобрання КСН «Митниця» – як і решти черкаських КСН – постало у зв’язку з оновленням депутатського корпусу міської ради: за законом, термін дії КСН обмежується періодом депутатської каденції. Над організацією перевиборів КСН «Митниця» активно працювали обидві ініціативні групи: одна, очолювана головою КСН Ларисою Нестеренко, інша – колишнім секретарем Галиною Шуміленко. Між собою групи дійти згоди не можуть. Саме тому, без виклику міліції - аби суперечка представників громади не переходила у банальний мордобій - обійшлася лише перша звітно-виборча конференція. Загалом, КСН «Митниця» намагалися переобирати тричі – починаючи із грудня минулого року. Але щоразу конференція зривалась через розбрат, який спричиняло залучення на свою підтримку - головою однієї з ініціативних груп, Галиною Шуміленко - до участі у конференції соціалістів, колишніх військовослужбовців та афганців. Представники «протестного електорату» надавали громадським зборам політичної вибуховості та переводили перевибори КСН у площину боротьби громади проти міської влади. На сьогодні ситуація зайшла у глухий кут – визнають усі учасники конфлікту. Як вирішити її, ніхто не знає навіть приблизно. Наслідки ж – незабаром, повною мірою, зможе відчути усе населення Митниці. - Війна іде через бюджетні гроші, - констатує секретар КСН «Митниця» Валентина Каленик. – Одну із кімнат нашого комітету зайняла спілка офіцерів, яка підтримує Галину Шуміленко. Вони користуються телефоном комітету, обрізавши кабель нам. Усі рахунки КСН сплачуються із міського бюджету. Після останньої конференції, що пройшла 19 червня – і так само без результату - ми продовжуємо працювати у колишньому, не переобраному складі. Про повноцінну роботу, спрямовану на покращення життя усього мікрорайону, звісно ж, не йдеться – ми не можемо масштабно щось планувати, писати проекти розвитку Митниці і подавати їх на затвердження до міської ради, оскільки невідомо, чи будемо ми завтра на цих посадах?.. Зважаючи на неконструктивність настрою протилежної групи, маю сумніви, що хтось буде реалізовувати те, що ми тут наплануємо. Тож сьогодні працюємо переважно із поточними зверненнями мешканців, глобальних проблем не вирішуємо. - Проблема переобрання КСН «Митниця» розглядалась навіть на виконкомі, - зазначає секретар Черкаської міської ради Віктор Горкун. – Після першої конференції, що зайшла у глухий кут, виконком подовжив повноваження діючого КСН та призначив наступну конференцію. Коли зірвалася і вона - виконком прийняв рішення про її перенесення…Третя конференція зірвалася також. І виконком не буде перепризначати їх безкінечно. Проблему це не вирішує, та і не може вирішити, бо залежить вона не від влади, а від самої громади: неможливо створити комітет, що об’єднує громаду, без її об’єднання. Ми намагались посприяти об’єднавчим процесам – місяць проводили зустрічі, переговори, наради з усіма учасниками конфлікту, проте результату це не дало. Одна з ініціативних груп продовжує виявляти агресивні настрої і вбачає КСН способом протидії міській владі. Але ж КСН повинен створювати проекти розвитку мікрорайону і звертатись за їх фінансуванням саме до міської ради, задля реалізації проектів благоустрою він повинен тісно співпрацювати і з депутатами-мажоритарниками. Чи зможе забезпечити ефективну діяльність на благо своєї громади комітет, що не хоче співпрацювати із владою і не здатен шукати компроміси, а лише проводити боротьбу?.. Як секретар міської ради і куратор цього напрямку, я бачу тільки протилежну можливість. І це доводить саме життя – на успішному прикладі роботи таких КСН як «Дахнівський», «Луначарського», «Калиновий». - Ця ситуація розколює громаду і водночас - нівелює її роль у житті міста, - переконаний депутат Черкаської міської ради (Митниця) Сергій Ткаченко. – Ми непогано попрацювали із тим КСН, повноваження якого поки що продовжені. Організовували столи для ветеранів, проводили озеленення мікрорайону, клали доріжки, ставили лавочки, проводили освітлення, створювали спортивні майданчики, я надавав матеріальну допомогу мешканцям Митниці саме через їх звернення до КСН. Ми запланували зробити іще більше – йдеться про реконструкцію спусків на Митницю, створення скверу, відкриття нових спортивних і дитячих майданчиків. Хотілося б, аби ця робота була продовжена. У цієї ситуації лише одне вирішення: об’єднання - заради розвитку добробуту свого району. - Роль КСН у житті громади важко переоцінити: нам вдається вирішувати десятки проблем - і люди це відчувають, - наголошує депутат Черкаської міської ради, голова КСН «Дахнівський» Микола Мирза. - На початку роботи нашого КСН до нас масово звертались дахнівчани, що мали проблеми із оформленням землі. Ми привезли їм землевпорядника, що допоміг вирішити проблеми відразу великої кількості мешканців. Зробили освітлення для всієї Дахнівки, прокладаємо дороги, вирішуємо проблеми водовідведення та забезпечення усього мікрорайону чистою питною водою…Все це – не враховуючи сотні окремих прохань, із якими до нас звертаються люди. Комітет може зробити для своєї громади дуже багато – і влада сьогодні надає йому такі повноваження – беріть, працюйте!.. Тому ви не уявляєте, як прикро мене вразило те, що довелось побачити на перевиборах КСН «Митниця». Ці люди не настроєні на конструктивну роботу, і це очевидно. Вони не хочуть нікого слухати – до мікрофона не пустили навіть тих, хто за своїми обов’язками має право курувати діяльність КСН: секретарю міської ради, в.о. керівника відділу сприяння роботі КСН… У залі стояв лемент, лунали агресивні крики – рукоприкладству завадила лише викликана обидва рази міліція…Це нагадувало не громадські збори, а переворот, захоплення влади - для задоволення своїх політичних амбіцій. Перевибори звичайного КСН переросли у спробу сепаратизму, інакше і не назвеш… Я хочу наголосити: КСН – це громадська організація, його діяльність – не політична. Проте, коли до питань його діяльності залучаються сторонні люди, політично заангажовані – на жаль, усе переростає у політичні ігри, від яких страждають люди.
Черкаський прес-клуб реформ бульвар Шевченка, 242/1, оф. 312 opryadko@bigmir.net http://cherkasy.cure.org.ua
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
У ПЕРШІ ДНЯ ВСТУПНОЇ КАМПАНІЇ ПРИЙОМНІ КОМІСІЇ ПРАЦЮВАЛИ НАВІТЬ ВНОЧІ
Керівники вишів Черкащини задоволені з кількості абітурієнтів, проте скаржаться на роботу системи електронного вступу. Про початок вступної кампанії-2012 на Черкащині фахівці розповіли під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі.
- На сьогодні Черкащина займає одне із провідних місць в Україні за кількістю документів, поданих до вишів, - зазначив заступник начальника Головного управління освіти і науки Черкаської облдержадміністрації Валерій Данилевський. – Станом на 4 липня, Черкащина була на 6 місці у рейтингу поданих абітурієнтами заяв, пропустивши уперед лише Київ, Дніпропетровську, Донецьку, Львівську та Вінницьку області. Ми обійшли навіть такі потужні центри вищої освіти як Харківська, Київська, Одеська області. За оперативними даними, станом на 5 липня, до вишів області подали документи біля 5600 абітурієнтів. Остаточну інформацію дасть статистика системи електронного вступу – і, оскільки у роботі системи є певні збої, незначна різниця буде. Через збої у роботі системи електронного вступу деякі прийомні комісії розпочинають роботу о 6-7.00 - у той час, коли навантаження на систему менше, щоб внести до неї інформацію за минулий день. - У перші дні вступної кампанії були проблеми із користуванням Єдиною державною електронною базою даних абітурієнтів. Наша приймальна комісія мусила сидіти до 23.00, але у ці кілька останніх днів, здається, все уже нормалізувалося, - повідомив директор Черкаського кооперативного економіко-правового коледжу, заступник голови ради ректорів (директорів) ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації Черкаської області Микола Зажирко. - У заявах про вступ абітурієнти дописують «я дуже хочу вступити до вашого закладу» (хоча такого робити звісно не можна) – абітурієнтів цьогоріч удвічі більше, і за 4 дні ми вже набрали ліцензований обсяг прийому на усі спеціальності. Стосовно спеціальностей, що користуються попитом цьогоріч, то це фінанси, ресторанне обслуговування, товарознавство у митній та у комерційній справі, але найбільше – і досі - це право. Якщо говорити про перспективи працевлаштування нинішніх абітурієнтів, то усі ці спеціальності ринком праці затребувані і можуть бути непогано оплачувані. Головне, скажу вам – це бути хорошим спеціалістом, такі знайдуть роботу завжди. Знаю випадки, і вони не поодинокі - коли випускники свідомо не поспішають працевлаштовуватись: ідуть на облік до центрів зайнятості, отримують там допомогу, і неофіційно десь підробляють. Загалом же, стосовно наших випускників, то працевлаштовуються 80-85% спеціалістів. - Протягом 2 липня ми не могли внести до Єдиної державної електронної бази жодного документа, 3 липня вдалося внести 36 документів, причому лише 1 – удень. Оскільки документи абітурієнта остаточно вважаються прийнятими лише після введення його даних до Єдиної державної електронної бази, ми вирішили подовжити ранкові і вечірні зміни та ввести нічні: удень працювати з інформаційним ресурсом практично неможливо, - констатувала ректор Східноєвропейського університету економіки і менеджменту Наталія Казарінова. - На сьогодні до університету подано понад 600 заяв, а вдалося ввести дані лише 190 абітурієнтів, а ми відповідальні перед абітурієнтами і батьками, тож мусимо швидко все надолужити…Цьогоріч найбільшим попитом користуються також традиційні спеціальності – право, туризм та готельне господарство, ландшафтний дизайн, який зарекомендував себе завдяки розробкам ландшафтних проектів для міста та області. Стосовно перспектив працевлаштування абітурієнтів за популярними нині спеціальностями, зазначу, що відсоток високий. До нас сотнями надходять листи-запити від державних установ, які просять підтвердити факт отримання претендентами на посади вищої освіти у нашому університеті. Протягом лише чотирьох місяців нам довелось давати відповідь на 487 таких запитів, далі просто перестали рахувати. Оскільки таких листів надходить по 11-12 щодня, довелося виділяти окремого працівника, що займається цим питанням. Зазвичай, найбільш гостро для будь-якого випускника стоїть проблема відсутності практичного досвіду роботи – ми намагаємось вирішувати її по-своєму, організувавши на базі університету ряд тренувальних компаній: це банк, туристична агенція, медична клініка, брокерська компанія, страхова компанія та авто майстерня, у яких наші студенти проходять поглиблену практику.
Черкаський прес-клуб реформ бульвар Шевченка, 242/1, оф. 312 opryadko@bigmir.net http://cherkasy.cure.org.ua
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
ПІДПРИЄМЦІ РИНКУ ПО ВУЛ. ПАСТЕРІВСЬКІЙ ВИМАГАТИМУТЬ ВИКРИТТЯ ВИПАДКІВ ТОРГІВЛІ НА РИНКУ НАРКОТИКАМИ
Саме таке звинувачення, із прямим проханням закрити ринок у Черкасах, містить нова скарга, що надійшла аж… із Києва. Всеукраїнська громадська організація «Правова рівність», що «стурбована ситуацією», вимагає від голови черкаської ОДА «допомогти у припиненні діяльності «ринку «Пастерівський». Крім звинувачень традиційних - у антисанітарії, руйнуванні дорожнього покриття та загрозі підтопленню міста - звернення до голови ОДА утримує нове: «сьогодні «ринок Пастерівської» став «притоном» та центром торгівлі наркотичними засобами.»
У зверненні з Києва звинувачується також міський голова Черкас Сергій Одарич та голова фракції ПР у міській раді Сергій Отрешко – у поширенні про ринок «неправдивої та недостовірної інформації, яка дискредитує нинішню владу» - через нібито підконтрольні їм ЗМІ, черкаські ТРК «Вікка» та Інтернет-видання «Прочерк». - Ми не бачимо іншої можливості припинити цей театр абсурду, крім того, як самим зініціювати перевірку фактів, викладених у новому зверненні, – констатує директор ринку по вул. Пастерівській Олександр Островський. – Скарги, викладені у зверненні, просто абсурдні - але воно офіційно зареєстроване органом обласної влади і вже розписане до виконання. І в рамках перевірки достовірності фактів, викладених у цьому зверненні, ринок чекає десяток нових інспекцій. Ми не будемо миритися з тим, що, у намаганні будь-якою ціною закрити ринок, хтось починає відверто переступати закон. Адже закон має чітке визначення для безпідставних звинувачень, від перевірок достовірності яких страждають люди, що працюють на ринку. Тож ми вимагатимемо від правоохоронних органів розслідувати звинувачення стосовно торгівлі наркотиками. І за результатами цього розслідування одразу звертаємось до суду: із позовом на київську організацію-автора скарги - з вимогою про спростування недостовірної інформації та стягнення моральної шкоди, із обрахуванням всіх збитків, які понесуть всі підприємці ринку через вимушене припинення роботи на час перевірок.
Закон "Про екстрену медичну допомогу" забезпечить формування на Україні якісної системи її надання
Напередодні парламентських канікул депутати ухвалила Закон «Про екстрену медичну допомогу». Як зазначив заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, народний депутат України Віктор Корж, цим законом закладено засади створення, функціонування і розвитку системи екстреної медичної допомоги, яка буде задіяна, у тому числі й під час виникнення надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків.
На думку народного депутата, функціонування системи екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112, дозволить поліпшити координацію дій всіх рятувальних служб Україна. «Подібна система вже багато років діє в країнах Євросоюзу, і дуже добре себе проявила. Всі виклики як за телефоном 102 так і за телефоном 112 будуть безкоштовними». Віктор Корж наголосив, що цей законопроект, який розроблено в комплексі з іншими законопроектами щодо реформування системи надання медичних послуг в Україні, поступово дадуть змогу зробити медичну допомогу в Україні більш мобільною та наближеною до пацієнта, «дозволить Україні забезпечити світовий стандарт роботи «швидкої допомоги», і не лише врятувати життя тисяч людей, а й частково відновити довіру громадян до вітчизняної системи охорони здоров'я». Законом також передбачено, що відмова у можливості здійснення передачі та прийняття викликів екстреної медичної допомоги забороняється і тягне для осіб, які її допустили чи здійснили, відповідальність, визначену законом. В Харкові, зокрема, сьогодні відпрацьовується схема функціонування Єдиної інформаційної системи, яка дозволяє відслідковувати пересування всіх автомобілів екстреної допомоги, визначати оптимізувати роботу бризад, відправляючи на виклик автомобіль, який найближче знаходиться до пацієнта, незалежно від «приписки» до певного району. Це також дозволяє у складних випадках отримати лікарями консультації, передати результати екстреного обстеження пацієнта для прийняття невідкладних рішень», - підкреслив народний депутат коментуючи прийнятий законопроект. Він підкреслив, що впровадження сучасних технологій - загальна політика влади і наполеглива вимога Президента України Крім того, закон передбачає, що відділення екстреної медичної допомоги є структурним підрозділом багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування, в якому цілодобово забезпечується надання допомоги пацієнтам, доставленим бригадами медичної допомоги або іншими особами, а також пацієнтам, які звернулися за невідкладною медичною допомогою особисто.
НЕЯКІСНУ ВОДУ ЖИТЕЛЯМ ОБЛАСТІ ЗМОЖУТЬ ПОДАВАТИ ЦІЛКОМ ЗАКОННО ІЩЕ КІЛЬКА РОКІВ
Перевірку якості та безпеки питної води за всіма необхідними показниками відкладено на кілька років. Хоча лише торік в Україні нарешті ввели сучасні норми контролю за якістю питної води, перевірку за деякими, вкрай важливими, показниками нещодавно відклали. Хоча якість води і викликає занепокоєння епідеміологів, ми ще кілька років не знатимемо напевне, що саме п’ємо та шкоди нам це завдає. Яку воду сьогодні п’є область, чим ризикує та які альтернативи має – обговорювали фахівці під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі.
Як повідомив заступник головного державного санітарного лікаря Черкаської області Володимир Папач, до нещодавно прийнятого держсанпіну – який зобов’язує аналізувати якість води за 54 різними показниками – нещодавно внесено зміни. Відповідно до них, контроль якості і безпеки води за окремими важливими показниками відкладається до 2015 і навіть до 2020 року. – 9 комунальних водогонів області подають воду із відхиленнями – по жорсткості, вмісту заліза, марганцю, фтору, нітратів – констатував Володимир Папач. – Вони мають дозволи МОЗ на право тимчасової подачі такої води, проте ефективних кроків до реального її поліпшення не здійснюють. І сьогодні вони можуть затверджувати технологічні регламенти - і мати можливість подавати воду із цими відхиленнями до 2015-2020 року. За словами Володимира Папача, у сільських водогонах вода у 2-3 рази гірша. Проблема - у відсутності ефективних власників, що проводили б технічне обслуговування – якщо раніше водогони були колгоспними, то ще 8 років тому їх мали передати на баланс сільських рад, але реально передано лише половину. - 4 із 24 комунальних водогонів постачають питну воду із поверхневих водойм. В Україні на сьогодні немає жодного поверхневого джерела, що відповідало б так званому 1 класу – вимогам до джерела водопостачання, яке може використовуватись для питних потреб. Хоча усі системи очистки води у нас розраховано саме на якість, що відповідала б цьому 1 класу, - зазначив Володимир Папач. – Інший фактор, що перешкоджає подачі якісної питної води – незадовільний стан систем підготовки води та мереж водопостачання. Система підготовки води, що використовується у нас – хлорування – з одного боку, дозволяє зробити воду безпечною, а з іншого - призводить до накопичення у воді хлорвмістних сполук, що є фактором ризику виникнення онкозахворювань. Цьогоріч ми дослідили понад 150 проб питної води на вміст цих сполук – і в 15% випадків виявляли їх перевищення. Значна кількість цих проб зроблена саме у місті Черкаси. Моніторинг якості питної води сільських криниць та свердловин виявив, що кожна 5 проба за мікробіологічними показниками не відповідає нормам. У 5% зі 120 проб криничної води, взятих у 2010-2011 роках, було виявлено антиген вірусного гепатиту А. - Особливо нас турбує стан криниць, вода яких використовується для дітей до 3 років, - наголосив Володимир Папач - Йдеться про проблему водно-нітратної метгемоглобінемії: торік і в Україні, і на Черкащині були випадки дитячих смертей після вживання молочних сумішей, приготованих на колодязній питній воді, вміст нітратів у якій, за результатами досліджень, у рази перевищував гігієнічні норми. Ми систематично отримуємо інформацію про народжуваність в області - і оперативно обстежуємо криниці, воду з яких планується використовувати для харчування цих дітей. Проте контролювати виконання 3,5 тисяч винесених постанов про заборону використання води – надзвичайно складно, бо все залежить від самих людей. Щороку санепідслужба області здійснює 10 тисяч досліджень проб питної води. Щодо якості води в області загалом, то, за словами Володимира Папача, за останні 5 років вона дещо погіршилася за санітарно-хімічними показниками (із 6,5% невідповідності до 8,4% проб). За мікробіологічними – дещо покращилася% якщо 5 років тому не відповідало гігієнічним вимогам 4, 4% досліджених проб питної води, то наразі - 2,1%. Цей показник у нас дещо кращий від загальнодержавного, що складає 2,9%. Щодо перспектив поліпшення якості питної води, то, за словами Володимира Папача, це реально можливо - за фінансування цільових програм, що діють і в Україні, і в області («Питна вода Черкащини» - на 2006-2020 роки, «Село Черкащини-2020»). Мешканці області, які чекати не хочуть, уже сьогодні як альтернативу воді з-під крана, купують у магазинах фасовану мінеральну та джерельну води, замовляють із доставкою додому чи в офіс величезні бутлі фасованої води зі свердловин, та влаштовують довгі черги до машин-«бочок» з привізною джерельною водою. - При покупці питної води необхідно звертати увагу на підтверджувальні документи – кожна така вода повинна пройти державну санітарно-епідеміологічну експертизу, яку здійснює МОЗ, перевіряючи якість, безпеку, склад - висновок цієї експертизи і має право вимагати споживач, - констатував заступник головного державного санітарного лікаря Черкаської області Володимир Папач. - Як звичайний споживач може розібратися у виборі бутильованої питної води? Передовсім, звертайте увагу на компанію-виробника – наскільки вона є відомою, а її діяльність – відкритою для споживача. Є компанії, якість води та рівень яких підтверджено сертифікатами, перемогами у різних рейтингах якості, - порадив начальник відділу розвитку компанії «Еталон Україна» Євген Рибалко. - Необхідно звертати увагу на зазначену на етикетці дату розливу води та джерело її видобування - ми, наприклад, свою воду беремо зі свердловини глибиною 323 метри. На етикетці має зазначатись і склад води – звертаючи на це увагу, споживач має можливість придбати не лише безпечну, але й корисну воду (збагачену мінералами - кальцієм, магнієм). З досвіду того, як організоване наше виробництво, вода повинна проходити фільтрацію вугільними фільтрами та озонування. Ми 12 років виробляємо бутильовану воду – і випускаємо 5 видів бутильованої води. Тобто, склад води може бути різним – і на це також треба звертати увагу. У нас є «класична» - вода для щоденного споживання – а є «пом’якшена» вода – для кафе, ресторанів, що залишає менше накипу на посуді – і яку ми спеціально позбавляємо деякої кількості солей, що входять до її складу. Крім документів, що підтверджують якість води, слід звертати увагу на якість упаковки: вода розливається у тару, що закупорюється – і цей так званий «ковпачок першого відкриття» дає можливість переконатись, що воду закорковували на виробництві, а не деінде. За словами Євгена Рибалка, сьогодні якісну питну воду все більше замовляють додому: компанія традиційно мала нас більше корпоративних клієнтів, але сьогодні відзначається суттєве зростання «домашніх» споживачів - що замовляють у середньому по два 18-літрових бутлі (родина із 4 осіб). - Люди стали більше перейматися екологічністю та безпечністю питної води, - констатує начальник відділу розвитку компанії «Еталон Україна» Євген Рибалко. – І сьогодні уже розуміють, що якісна питна вода не може бути дешевою. До речі, це теж орієнтир: по Україні 18 літрів води сьогодні коштують від 13 до 40 гривень. І у людей уже виникають питання - звідки може видобуватись вода, що коштує 12-13 гривень? Тож, людей сьогодні більше хвилює уже не ціна, а якість води. - У якості звичайної води для пиття далеко не всім можна вживати саме мінеральну воду, - констатував лікар гастроентерологічного відділення Черкаської обласної лікарні Георгій Щербатий. – Особливо ми не рекомендуємо вживати газовану воду хворим на рефлексну хворобу, панкреатит або аерофогією, при здуттях кишківника та хворобах жовчних шляхів. Вживати мінеральну воду дуже обережно слід хворим із серцевою недостатністю, хворим на гіпертонію – у воді може бути підвищений вміст солей натрію, а це може сприяти підвищенню тиску. Відомий випадок, коли у одному закарпатському селі половина жителів хворіла на гіпертонію, інша половина була здоровою. Виявилося, люди, що захворіли, пили воду, збагачену натрієм і хлором (вода була солоною). За словами Георгія Щербатого, організм людини на 65-70% складається саме із води і саме вода є найбільшим за об’ємом продуктом харчування людини. Щодня нам потрібно в середньому 2,5-3 літри рідини – сюди входять і овочі, фрукти, супи та компоти. Під час їжі пити воду не рекомендується – це шкодить процесу травлення, тому краще її вживати за годину до і через годину після їжі. Нестача вживання необхідної кількості води може обернутись появою жовчнокам’яної хвороби, каменів у нирках, зниженням імунітету. Тому пити більше води гастроентерологи радять тим, хто входить до групи ризику появи жовчнокам’яної хвороби або уже хворий на неї. А от хворим з набряковим або астетичним синдромами, при цирозах, ниркових, серцево-судинних хворобах, воду, навпаки, обмежують. - Щодо якості питної води: якщо людина постійно п’є воду, що має підвищену жорсткість – багато сполук кальцію - це може призвести до сечокам’яної хвороби. З водою може передаватися маса інфекцій – це як кишкові інфекції, так і вірусний гепатит А, - зазначив лікар гастроентерологічного відділення Черкаської обласної лікарні Георгій Щербатий. - Тому неперевірену воду варто обов’язково кип’ятити. А воду з-під крана краще все-таки фільтрувати – хоча би простим вугільним фільтром – при цьому видаляються крупні примісей іржі із труб, пісок, тощо.
Які найбільші проблеми вирішуватиме - і яким чином нас торкнеться медична реформа, що розпочнеться в Україні цього року? Про підсумки медичного року та плани розвитку медицини обласного центру у новому році, йшлося під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі.
За словами директора департаменту охорони здоров'я Черкаського міськвиконкому Олега Стадника, новий рік може початись для медицини міста дефіцитом у 28 мільйонів гривень – через зміну вартості енергоносіїв. - 2011 рік починався з дефіциту по зарплатах для медиків у 19 мільйонів, проте зробити вдалося немало: ми закупили обладнання – сучасний апарат УЗД для першого пологового будинку та для лікарні швидкої допомоги, гастроскопічну відеостійку для неї ж, фіброгастродуоденоскопи для міських поліклінік та дитячої міської лікарні, 7 стоматустановок для дитячої стоматполіклініки, дизельну нову автоматичну електростанцію для першої міської лікарні (така станція уже почала діяти у третій міській лікарні), а також ми завершили реконструкцію і відкрили відділення для осіб, що постраждали від аварії на ЧАЕС, на базі першої міської лікарні, та відділення індивідуальних пологових залів у першому пологовому будинку. Нам вдалося придбати майже 16 кисневих концентратів для забезпечення потреб лікарні швидкої невідкладної допомоги. Планується також провести тендери на придбання 14 електрокардіографів для бригад Швидкої допомоги. Тож рік можна вважати вдалим, хоч і починався він непросто. Як розвиватиметься медицина міста у 2012 році? Із 1 січня в Україні стартує загальнодержавна медична реформа - зміни торкнуться передовсім екстреної медичної допомоги. Пілотними стануть 4 регіони, але до кінця 2012 року єдині центри надання екстреної допомоги мають бути створені в усіх регіонах України. Буде створено центри первинної медичної допомоги, аби розмежувати первинний і вторинний рівень надання медичної допомоги, створено спеціалізовані центри, а наступними кроками реформи стане розмежування фінансових потоків між міськими, районними і обласними бюджетами - і створення так званих госпітальних округів. Ці зміни стосуватимуться і нас. Ми подали пропозиції до плану соціально-економічного розвитку на 2012 рік – із врахуванням цих кроків у напрямку загального розвитку медицини країни. Це і створення консультаційно-діагностичного центру, і реновація будівель закладів медицини (передовсім, поліклінік) - з метою зменшення витрат на сплату комунальних послуг, і запровадження приватного публічного партнерства в наших закладах, і більш активне освоєння грантів – стимуляція позабюджетного надходження. Стосовно такого інструменту для наповнення бюджету лікарень додатковими коштами як медичне страхування. То наразі воно розвивається недостатньо. Поки що частка коштів, що зайшли до загального фонду охорони здоров’я міста – як відшкодування від страхових компаній – склала близько 80 тисяч гривень. Для порівняння: лише на внутрішніх, затверджених тарифах на вартість окремих платних послуг для окремих категорій населення у 2010 було зароблено до 5 мільйонів гривень. Впровадження страхової медицини заплановане у 2015 році – і до цього часу має вирішитись питання, хто саме повинен забезпечувати страхування людини – вона сама чи її роботодавець (а деяких категорій – держава). Система залежить від вибору варіанту законопроекту, який буде прийнято ВРУ. Швидше за все це буде загальнодержавний варіант – коли основні зобов’язання зі страхування братиме на себе держава. - Ми чекаємо на введення загальнодержавного медичного страхування. Проте для його розвитку в Україні повинна з’явитись нова структура, - констатував головний лікар Черкаської міської поліклініки №5, голова благодійної організації «Міська лікарняна каса» м. Черкаси Микола Тарасов. - Це – замовник медичних послуг: структура, якої дуже не вистачає системі охорони здоров’я України. Потрібно, аби хтось орієнтував пацієнта у якості медичних послуг і замовляв їх, контролював їх виконання – і пацієнт у цій категорії виступати не може, оскільки не має специфічних знань. Наразі на розгляді ВРУ перебуває кілька законопроектів, що передбачають впровадження такої структури – сподіваємось, у новому році один із законопроектів буде прийнято. Микола Тарасов розповів, що очолювана ним лікарняна каса – один зі складників системи страхової медицини стабільно працює уже 10 років. Хоча нестабільність економічної ситуації наразі обертається нестабільністю цін на ліки, на які розраховує клієнт лікарняної каси: «Якщо у 2008 році 500 гривень були достатньою сумою для покриття витрат на операцію – сьогодні цих коштів не вистачає навіть для лікування у денному стаціонарі», - підсумував Микола Тарасов. - Сьогодні зі страховими компаніями готові працювати одиниці лікарняних закладів. Хоча, за умови підтримки з боку медичних закладів ми готові навіть створювати елітні палати у міських лікарнях, - констатував директор Черкаської регіональної дирекції АТ «Страхова група ТАС» Володимир Волоха. - Тенденцією останніх років у розвитку медичного страхування є те, що воно стало складовою соціальних пакетів, які пропонують своїм працівникам стабільні потужні підприємства. Керівництво вбачає у цьому можливість для себе убезпечитись від тривалих перебувань працівників на «лікарняному», зниження «плинності» кадрів, фактор «утримання» персоналу та підвищення власного рейтингу. Для деяких підприємств це є обов’язковою умовою для роботи з іноземними інвесторами та партнерами країн Євросоюзу, які переконані, що стан здоров’я персоналу – чинник, що на 20% визначає ефективність роботи будь-якої компанії. Володимир Волоха розповів, що медичне страхування розподіляється за типами договорів - на економ-клас, стандарт та еліт-клас – і, залежно від обраного класу обслуговування, сума страхового відшкодування може бути різною – від 10 до понад 150 тисяч гривень. У всіх випадках передбачено проведення повноцінного лікування (в тому числі – й операцій, і навіть первинного лікування онкопатологій), забезпечення необхідними медикаментами та медвиробами. «Проте, на Черкащині сьогодні немає приватних клінік, які можуть забезпечити повноцінне лікування еліт-класу за всіма напрямками – для людей, готових за це платити, - констатував Володимир Волоха. - А відтак, забезпечені черкащани їдуть лікуватися до приватних столичних клінік».
ПІСЛЯ НОВОГО РОКУ ПОДОРОЖЧАЄ АЛКОГОЛЬ, ЦІНИ НА М’ЯСО І МОЛОКО ЗАЛИШАТЬСЯ ТАКИМИ Ж
Порадити черкащанам, як краще скупитись до новорічного столу, а також спрогнозувати вартість найважливіших продуктів харчування із нового року, спробували експерти під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі.
За словами бренд-менеджера дистрибуційної компанії СПД ФО «Гладкий» Владислава Дороша, починати купувати продукти для новорічного столу варто із середини грудня – коли виробники уже починають пропонувати новорічні акції та товари зі знижками, але ажіотажу ще нема. Стосовно цін, то визначальними факторами для їх коливання Владислав Дорош назвав відсутність контролю за ціноутворенням, мусованість кризових прогнозів, а також сезонний фактор, який виявляє свій вплив зазвичай після нового року. За його словами, можна спрогнозувати чергове підвищення - із нового року - ціни на алкоголь, через підвищення акцизів - на 10-15%. - Із наступного місяця почнуть дорожчати овочі, - зазначив Владислав Дорош. - Незважаючи на великий врожай, він псується, овочів залишатиметься все менше. Тому після нового року можемо чекати підвищення цін на овочі - 15-20%. Фрукти, з тієї ж причини, також можуть подорожчати - на 30-50 копійок за кілограм, залежно від виду. Солодощі будуть доступними – усі виробники робитимуть акційні пропозиції – а після нового року новорічна цукерково-шоколадна продукція навряд чи буде такою цікавою і потрібною для споживача. Стосовно акційних пропозицій магазинів, то Владислав Дорош порадив звертати особливу увагу на термін придатності і довіряти лише перевіреним брендам, щоб не придбати неякісні продукти, які також намагаються збувати під час святкових акцій. Крім того, зазначив Владислав Дорош, досить часто супермаркети до свят активно пропагують суперзнижки суто для того, аби людина відвідала магазин – і, разом із акційним дешевим товаром накупила ще чогось, значно дорожчого. Як зазначила керівник відділу по роботі з інвесторами та ЗМІ компанії «Миронівський хлібопродукт» Анастасія Соботюк, українцям слід довіряти вітчизняній продукції, адже альтернатив замороженій курятині, купуючи яку, споживач купує 10% криги, сьогодні вистачає. Сьогодні Україна імпортує досить багато – біля 400 тисяч тонн замороженого м’яса на рік, до 50% його - саме курятина (каркаси, шкірка, жир, інші малоцінні рештки). На жаль, Україна досі не може виробляти таку кількість м’яса, щоб задовольнити внутрішній попит - а це 1,2 мільйони тонн (15% із яких в Україну імпортується, а 20% - вирощується у домашніх господарствах). Стосовно перспектив зростання вартості м’ясопродуктів, то Анастасія Соботюк зазначила: із попереднього досвіду, навіть цьогорічного, у першій половині року ціни на ріні види м'яса зазвичай залишаються стабільними і не ростуть. За словами генерального директора Первомайського молочно-консервного комбінату (що разом із ПАТ «Юрія» входить до корпорації «Формула смаку») Віктора Прокопенка, незважаючи на те, що сьогодні зростає вартість пального для транспортування продукції, зросли закупівельні ціни на молоко, великі виробники піднімати ціни на сир, сметану, згущенку не збираються – оскільки багато з них підтримують державну програму з утримання цін на найважливіші продукти харчування. - Я можу гарантувати, що до серпня або навіть листопада наступного року глобального підвищення цін на ринках на основні продукти харчування не буде, - зазначив Віктор Прокопенко.
Черкаський прес-клуб реформ бульвар Шевченка, 242/1, оф. 312 opryadko@bigmir.net http://cherkasy.cure.org.ua
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
З НОВОГО РОКУ МОЖЕ ЗРОСТИ ВАРТІСТЬ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ ЖИТЛА
06.12.2011
Оксана Савіцька
Передумов подорожчання – мінімум дві: запровадження порядку оформлення продажу нерухомості за ринковою, а не балансовою, вартістю, а також поява на ринку приватних БТІ. Про те, яким буде ринок нерухомості у наступному році, провідні експерти з нерухомості розповіли під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі.
За словами директора АН «Зоря Нерухомість» Руслана Зорі, згідно державної Постанови про нові правила реєстрації нерухомості, в Україні відбувається реорганізація системи реєстрації прав власності. Із 1 січня, крім існуючого системи комунальних БТІ, на ринок буде допущено БТІ приватні. Мета - усунути з ринку комунального монополіста. Крім того, за БТІ залишатиметься лише здійснення інвентаризації об’єктів, виготовлення технічних паспортів – а саму реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюватиме державна реєстраційна служба - Укрдержреєстр, відділи якої буде створено по всій Україні. Відтак, у зв’язку із реорганізацією, із 15 грудня цього року БТІ припиняють приймати документи на реєстрацію – і всім бажаючим зареєструвати права власності на нерухомість доведеться чекати закінчення процесу реорганізації. За оцінками експертів, він може розтягтися у часі на три місяці. Хоча Постанова чинності набула – проте альтернативної схеми роботи БТІ на час реорганізації системи ніхто не передбачив. За словами Руслана Зорі, ринок нерухомості може завмерти до весни. Саме до цього часу він пророкує затримки і проблеми з оформленням власності, внаслідок процесу реорганізації системи реєстрації прав власності. Крім того, на думку Руслана Зорі, вартість таких послуг може зрости: оскільки приватні БТІ створюватимуться з метою заробляти гроші – і на них важко буде вплинути, як, скажімо, на комунальні. За словами директора АН «Ваш Дім» Олени Лузан, наразі ніхто не може пояснити, як саме проходитиме реєстрація прав власності на нерухомість із нового року. - Можливо, буде якийсь перехідний період…Можливо, на якийсь час ці функції продовжить виконувати БТІ, - зазначила Олена Лузан. Крім того, як повідомила Олена Лузан, із 1 січня бажаючих продати чи придбати житло чекає ще одна новація: обов’язкова попередня експертна оцінка нерухомості. Будь-яку нерухомість, яка буде продаватися, буде оцінювати експерт, оскільки в угодах купівлі-продажу відтепер фігуруватиме не балансова, як допускалося раніше, а реальна ринкова вартість нерухомості. А, оскільки від цієї суми залежать всі сплати – податки і збори до бюджету – то, відповідно, їх сума також збільшиться. Тож, бажаючих придбати житло у наступному році очікує збільшення витрат. Тому Олена Лузан порадила черкащанам, що мають нагальну потребу придбати житло, зробити це до нового року. Як зазначив директор АН «МАРТ» Михайло Моторний, дешеве житло у Черкасах уже закінчилось. «Дно» ринку нерухомості було пройдено на стику 2008-2009 року - коли ціна квартири на Хімселищі була 12-15 тисяч і при такій ціні ледве продавалась. - Таких цін більше не було і навряд чи коли-небудь ще вони будуть, - зауважив Михайло Моторний. – Сьогодні дешевого житла у Черкасах практично не лишилось, а нового у цій категорії ще не побудували. Якщо підсумувати для ринку нерухомості рік, що минає, то із січня по квітень ринок нерухомості просто стояв. Потім почалися чутки про кризу, люди почали хвилюватися – відтак, літо обернулось для ринку нерухомості «піком» продаж. - Люди кинулися купувати житло, коли пішли чутки про можливість дефолту в США, - констатував директор АН «Зоря Нерухомість» Руслан Зоря. - На сьогодні ринок розвивається плавно. Мінімальна вартість однокімнатної квартири у Черкасах складає 23-24 тисячі . Найдешевше житло – кімната на 30 квадратних метрів в гуртожитку з блочною системою коштує 16 тисяч доларів. Найзатребуванішим, за словами директора АН «Ваш Дім» Олени Лузан, житлом залишаються однокімнатні квартири – хоча по вартості квадратного метра вони виходять дорожчими за дво- і трикімнатні, проте, загальна їх вартість, звісно ж, нижча. - Якщо кілька років тому вартість квартир дуже залежала від районів міста, то наразі чіткого розмежування вартості житла залежно від районів немає, - констатувала Олена Лузан. – Якщо три роки тому своя вартість житла була у кожному із районів, то сьогодні на вартість житла більше впиває наявність ремонту, поверх будинку, а цінова градація за місцезнаходженням квартири є такою: центр міста та його інші райони.
Черкаський прес-клуб реформ бульвар Шевченка, 242/1, оф. 312 opryadko@bigmir.net http://cherkasy.cure.org.ua
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
Цим загрожують відразу кілька законодавчих новацій, а також активний процес переділу автомобільного ринку, що, на думку експертів, наразі триває в Україні. Перспективи та загрози для ринку авто та його споживачів обговорювались під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі.
За словами засновника ТОВ «Колос Авто» (офіційний дилер авто марок Mazda і Ford в Черкаській області) Любові Воронової, негативно вплинути на розвиток авторинку може передовсім збільшення акцизного збору на нафтопродукти і транспортні засоби, ініційоване урядом. Зростання акцизу підвищить вартість авто. Зростання вартості бензину змушуватиме людей обирати малолітражки. Сьогодні, на думку експерта, авторинок має потенціал і може динамічно розвиватися, якби йому не заважали – проте ряд новацій може дати «зелене світло» ринку «сірих» та «чорних» авто. Сьогодні в Україні – констатує експерт - відбувається активний процес перерозподілу автомобільного ринку, а позначається це, передовсім, на споживачах. - Кошти на купівлю авто у людей є. За останні три місяці у кредит купувалася лише третина придбаних авто. Тож авторинок має великий потенціал, проте - нестабільні перспективи, - констатувала Любов Воронова. - Сьогодні і ті, хто не має повної суми власних коштів на купівлю авто, але дуже хоче його придбати, примудряються гроші знаходити: у 60% випадків, після розрахунку вартості придбання у кредит, покупець, що мав лише третину коштів, повертався до салону уже з повною сумою, позичивши гроші у родичів, друзів. За 10 місяців цього року приріст продажу легкових авто на Черкащині склав 38,94% - зазначила Любов Воронова. Серед областей із такою ж кількістю населення, за об’ємом автопродаж Черкащина зайняла друге місце. У жовтні на Черкащині було продано 343 легкових авто та 24 – комерційних. Порівняно із жовтнем минулого року, на 40% виросли продажі авто С-класу та на 53% - мікроавтобусів вантажопідйомністю до 2 тон. Переважно, авто сьогодні купують підприємці, люди у віці 25-65 років. За словами Любові Воронової, серед покупців користується попитом програма Trade-in – обміну в автосалоні старого авто на нове, з доплатою - оскільки це дає людині можливість зекономити час і гроші та позбавляє необхідності шукати покупця на своє старе авто. - У листопаді продажі авто були трохи меншими, аніж в жовтні, - зауважила Любов Воронова. - Проте, нині настає період новорічних акцій та знижок, покупцям пропонують подарунки (наш салон, наприклад - комплект шин, мультимедійну систему, тощо), тож, думаю, у грудні рівень автопродаж у регіоні виросте. Стосовно можливостей підняття мита на ввіз імпортних авто, то Любов Воронова сумнівається у справдженні цих прогнозів: на її думку, якщо Україна на піде на такий крок, їй доведеться поступитись перед Євросоюзом у чомусь іншому, що державі просто невигідно. А от стосовно розвитку «сірого» та «чорного» ринків, то попит може зміститись у їх бік через ряд факторів. Перспективи розвитку легального авторинку можуть «зарубати»: підвищення мита, зростання акцизів та вартості бензину, зростання податкового навантаження на основних покупців-підприємців, поширення «кризових» чуток, спроможних обернутися панікою на всіх ринках. Як зазначив регіональний представник ТОВ «ЕНЕРДЖИ ВІНД ПРОДЖЕКТ УКРАЇНА» Олександр Лазар, загальний ціновий сегмент українського авторинку сьогодні дещо знизився – більш популярними стали бюджетні доступні авто. - Сьогодні вже прийнято закон про квотування на ввезення авто, що були одними із найбільш бюджетних для українського споживача – Daewoo узбецького виробництва. І квота складає всього 3 авто на рік, - повідомив Олександр Лазар. - Прямим конкурентом автомобілів UZ Daewoo був наш Daewoo Lanos. Квотування пов’язане із тим, що український виробник не хотів такої конкуренції. Сьогодні Україна домовилася із Євросоюзом про іншу квоту - безмитне ввезення щороку до 45 тисяч авто. Звичайно, це добре, але – авто, що не ввійдуть до цієї квоти, будуть обкладатися підвищеним податком. Відповідно, ціна на ці авто зросте. Я думаю, буде дуже складно продати Ford Focus базової комплектації за 210 тисяч при вартості у найближчого конкурента у 150… Яких авто стосуватиметься європейська квота, наразі невідомо. У таких умовах розвиток ринку авто важко прогнозувати. За словами Олександра Лазара, сьогодні на авторинку активно розвивається лізинг – особливо, на фоні обмеження банками автокредитування. Є програми, що дозволяють придбати авто із першим внеском всього 10% від його вартості. Щомісячна плата може складати 1500 гривень, а у випадку неможливості платити далі у вас просто забирають авто. Немає судової тяганини, колекторів – ви ніби берете авто у оренду, яке стає вашим після сплати всіх внесків. - Ми пропонуємо лізингову програму «CARSTART», тож про набирання популярності лізингу можемо судити із власного досвіду. Цьогоріч об’єм укладених угод лізингу в Україні загалом зріс на 69,4%. За інформацією українського об’єднання лізингодавців, до 5 мільярдів автопродаж на ринку проходить за рахунок лізингу – як легкових авто, так і комерційних, і сільгосптехніки, - констатував Олександр Лазар. За словами директора дилерського центру Renault Trucks ТОВ «Трак-Авторитет» Максима Максименкова, якщо йдеться про ринок вантажних авто, практично всі вантажівки купуються в кредит або в лізинг (у 90% випадків), їх покупку за оборотні кошти можуть дозволити собі практично одиниці. - Ринок вантажних авто почав виявляти позитивні тенденції з початку року: імпорт вантажівок на територію України зріс на 19% - порівняно з останнім кварталом 2010 року, і в 2 рази - порівняно з першим кварталом 2010 року, - зазначив Максим Максименков. - Основними імпортерами вантажних автомобілів до України є Німеччина, Росія і Нідерланди. Трохи більше чверті ринку розподілено між Польщею, Францією та іншими країнами. У першому півріччі в Україні було продано 7995 вантажних авто. Але: для порівняння - до кризи, у 2008 році, в Україні було продано 18739 вантажівок. Попит настільки перевищував пропозицію, що у черзі за вантажівками доводилося стояти і по 9 місяців, а імпортерам доводилося запасатися автомобілями. За словами Максима Максименкова, у продажах вантажних авто в Україні сьогодні превалюють уживані авто. Покупці – логістичні компанії і виробники, які самі доставляють свою продукцію до споживача. Є підприємства, що купують відразу до 10 одиниць техніки, але переважно – це 1-2 авто. Майбутнє ринку вантажівок безпосередньо залежить від економічної ситуації в країні: при зменшенні товарообігу знижується попит на транспортні послуги - і надавачі цих послуг купують менше авто. Сьогодні бізнес стримують в розвитку активні прогнози нової кризи. Відповідно, це відбивається і на планах розвитку компаній, які відкладають розширення своїх автопарків. - Як офіційні дилери компанії Рено Тракс, ми обслуговуємо три регіони – Черкаський, Кіровоградський і Вінницький (який і превалює за покупками вантажної техніки). Переважно купують сідельні тягачі з напівпричепами різного виконання, від найпоширеніших тентованних до спецтехніки, - констатував Максим Максименков. - Ще один нюанс - якщо раніше імпортери не встигали задовольняти потреби клієнтів, формуючи довгі черги, то після кризи на ринку виявився величезний надлишок техніки і тепер уже виробники шикуються у чергу до клієнта. І при виборі комерційного транспорту вже важлива не стільки його марка, скільки надійність техніки і доступність своєчасного якісного сервісного обслуговування. Тому ми плануємо створення перших на Черкащині мобільних станцій технічної допомоги для підтримки наших клієнтів в дорозі.
Черкаський прес-клуб реформ бульвар Шевченка, 242/1, оф. 312 opryadko@bigmir.net http://cherkasy.cure.org.ua
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
Тепер покупцям і продавцям нерухомості є куди скаржитись і з ким радитись
30.06.2011
Оксана Савіцька
- На черкаському ринку нерухомості поширена одна із шахрайських схем – коли агенція пропонує авансом заплатити гроші, обіцяючи підібрати необхідні варіанти офісу або квартири. В результаті, люди залишаються ні з чим – і скаржаться потім нам, з проханнями вплинути на нечесних колег, - констатує директор АН «Бізнес-партнер» Василь Савраненко. – Необхідність захисту споживачів ринку нерухомості стала одним із головних мотивів створення Клубу ріелторів. Про новини та останні тенденції ринку нерухомості керівники провідних черкаських агенцій розповіли під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі.
- Наразі ми спостерігаємо активний попит на ринку землі та ринку житлових будинків. Це типові тенденції для літнього сезону, - розповідає директор АН «Бізнес-партнер» Василь Савраненко. – Ціни ж на ринку вторинної житлової нерухомості другий рік поспіль залишаються стабільними. За статистикою аналітичного відділу нашої компанії, здійсненою на основі даних реально укладених угод на вторинному ринку нерухомості, мінімальна ціна 1-кімнатньої квартири наразі у середньому складає 21 тисячу умовних одиниць, середня – 26 тисяч у.о., максимальна - 28,5 тисяч у.о. Мінімальна ціна 2-кімнатньої квартири - 29 тисяч у.о., середня – 35,3 тисячі у.о., максимальна - 44,2 тисячі у.о. Мінімальна ціна 3-кімнатньої квартири - 36 тисяч у.о., середня – 43 тисяч у.о., максимальна - 66 тисяч у.о. Стосовно оренди житлової нерухомості, то винайняти 1-кімнатну квартиру в можна щонайменше за 1200 гривень, середня ціна – 1500, максимальна – 1900. - Це реальні ціни на нерухомість – саме ті, за якими укладаються реальні угоди, а не ті, які виставляє продавець у газетних оголошеннях, - погоджується директор АН «City» Наталія Білорус. - Можу додати, що, якщо торік продавці нерухомості готові були знижувати ціни на 15-20%, то сьогодні вони на поступки йдуть не дуже охоче: наразі активізується кредитування – і люди очікують зростання попиту. - Найчастіше сьогодні купують саме однокімнатні квартири. Покупці - переважно, молоді родини - це своєрідний «старт» для них - або ж люди пенсійного віку, які хочуть змінити трьох- або чотирьохкімнатну квартиру на менше житло, щоб менше платити за комунальні послуги, - розповідає директор АН «ЕНЕС» Світлана Дробаха. – Стосовно тенденцій ринку нерухомості, то триває поділ покупців на класи за спроможністю її придбання, а нерухомості – на елітну та економ-класу. Тенденції ринку нерухомості такі, що зниження цін буде відбуватись в майбутньому у обох категоріях нерухомості: у елітній нерухомості - за рахунок скорочення ставок учасників, у категорії економ-класу – за рахунок падіння реальних доходів населення. Але незалежно від економічної ситуації у країні, житло буде потрібне завжди. Цим пояснюється той факт, що ціни на нерухомість якщо і знижуються, то несуттєво. Потреба людей у житлі завжди буде стримуючим фактором. - Сьогодні черкаські ріелтори застосовують нові технології продажу об’єктів нерухомості, - констатує директор АН «City» Наталія Білорус. – Це представлення об’єктів у форматі відеороликів та слайд-шоу, у формі віртуальних турів на сайтах агенцій, і навіть проектування всіх можливих варіантів перепланування квартир. Продовжуючи тему підвищення стандартів якості роботи черкаських ріелторів, директор АН «Бізнес-партнер» Василь Савраненко зазначив: - Уже півроку у Черкасах діє Клуб ріелторів, місією якого є формування цивілізованого ринку нерухомості, робота за єдиними стандартами у інтересах наших клієнтів. Як відомо, ринок нерухомості законодавчо не врегульований, трапляються проблемні питання, та й відверті спроби працювати нечесно – і з боку агенцій, і з боку окремих ріелторів – тож, створивши Клуб ріелторів, ми намагаємося забезпечити дотримання високих стандартів у їх діяльності, врегулювати важливі питання, забезпечити прозорість ринку. Досі у нас не було згуртованої спільноти ріелторів, робота над їх об’єднанням тривала із 2008 року – і нарешті з’явився Клуб, що згуртував до 20 найбільших агенцій Черкас та окремих ріелторів. Тепер споживачі мають куди скаржитися і мають з ким радитися - у Клубі ріелторів вони зможуть отримати кваліфіковані поради та консультації з питань придбання нерухомості. Адже це найперша і найважливіша річ, яку необхідно здійснити після важливого рішення придбати або продати нерухомість – порадитися із фахівцем, що знає тенденції ринку та володіє прогнозами його подальшого розвитку.
Черкаський прес-клуб реформ бульвар Шевченка, 242/1, оф. 312 opryadko@bigmir.net
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
Закон про відміну техогляду дозволить водіям уникати обов’язкового автострахування?
29.06.2011
Оксана Савіцька
Страхові компанії прогнозують можливе зниження рівня обов’язкового автострахування («автоцивілки»), з боку водіїв, позбавлених необхідності проходити техогляди у ДАІ, задля чого багато хто з них спеціально і страхувався. Оскільки свідомість 50% водіїв і тоді не сягала далі бажання зекономити і застрахуватись лише на час проходження техогляду, зникнення цієї головної мотивації може істотно знизити кількість страхувальників. Про наслідки відміни техогляду та інші новації, що чекають на автомобілістів, розповіли під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі представники провідних страхових компаній.
За словами начальника регіонального управління у Черкаській області страхової компанії «Глобус» Vienna Insurance Group Анатолія Глущенка, із 18 вересня цього року в Україні планується запровадження європротоколу. Ця новація дозволить водіям самим оформляти ДТП, якщо обидва автомобілі застраховані, а у водіїв немає суперечностей щодо причини аварії. Виїжджати на ДТП і оформляти європротоколи будуть аварійні комісари страхових компаній – хоча наразі не кожна СК має навіть районні представництва. Уже сьогодні страхові компанії передбачають проблеми із укомплектуванням аварійними комісарами, що зможуть в будь-який момент доби виїжджати у будь-який куточок області, вмітимуть кваліфіковано оцінити рівень збитків та складати плани-схеми ДТП. Крім того, далеко не кожна страхова компанія може організувати цілодобову «гарячу» лінію з черговим оператором, має власні евакуатори та партнерські стосунки з СТО. Директор Черкаської регіональної дирекції Страхової Групи «ТАС» Володимир Волоха зазначив, що страхові компанії прагнуть встановлення фінансової «планки» збитків по ДТП, для яких можна застосовувати оформлення європротоколу – межі до 10 тисяч гривень, оскільки більші збитки досконально зможе визначити лише кваліфікований працівник СТО. «Страховики» запровадженню європротоколу не дуже раді. Причина - зростання фінансового навантаження на страхові компанії, яким доведеться витрачатися на комплектацію аварійними комісарами та їх виїзди. Страхові компанії сподіваються, що Моторно-транспортне бюро врахує зростання витратної частини для СК – і внесе зміни до тарифів автострахування. Стосовно європротоколу, то «страховики» мають сумніви у тому, що він запрацює у призначені терміни – оскільки зразок протоколу та різні інструкції до нього, як це нас буває, і досі не затверджено. Застосування європротоколу, на думку начальника регіонального управління СК «Глобус» Анатолія Глущенка, ускладниться ще й тим, що у наших водіїв, які і при ДАІ не соромляться кулаками розбиратись, хто правий, а хто - ні, без суперечностей у причинах аварії точно не обійдеться - тож чинно заповнювати європротокол, де всі зі всім згодні, вийде не завжди. Анатолій Глущенко констатував, що, незважаючи на те, що автострахування залишається провідним драйвером страхування в Україні взагалі, наразі поліси КАСКО мають 8% автовласників (85% – у країнах ЄС). Полісами «автоцивілки» (ОСЦВА) забезпечені 75% (у країнах ЄС – 99%). За словами директора регіональної дирекції СГ «ТАС» Володимира Волохи, наші громадяни, що перебувають за кордоном, у Європі, хитро купують поліс «автоцивілки» на батьківшині – якщо у нас «зелена карта» («автоцивілка», що діє у Європі) коштує близько 1 тисячі гривень, то в Італії, скажімо, ту ж тисячу, але євро. Охоче, за словами Володимира Волохи, страхуються ті хто уже потрапляв у ДТП – і тепер продовжує страхуватися, переконавшись у тому, що вартість страховки, порівняно з фінансовими наслідками ДТП – ніщо. Такі клієнти складають 50% всіх страхувальників. Більшість черкаських ДТП, за словами Володимира Волохи, сьогодні відбуваються не з причини несправності авто, а через «несправність» доріг: маневруючи між ямами, водій може не розрахувати відстань до чужого авто. За спостереженнями черкаських страховиків, такі ДТП складають від 10% до 20% усіх випадків. Найбільш збитковими і для власників, і для страхових компаній, зазначають «страховики», є недорогі авто (з цих причин їх і купують), що під час аварій і страждають найбільше – такі високі рівні збитки дорого компенсувати. Або ж авто може коштувати 250 тисяч, а вартість його відновлюваного ремонту – 237 тисяч. Найбільш «неблагонадійними» страхові компанії вважають китайські та корейські авто – не дорогі у покупці, вони дорогі у обслуговуванні (за вартістю запчастин) та дуже страждають під час аварій. «Страховики» радять не звертатися до страхових компаній, що демпінгують на ринку – намагаючись за рахунок низьких тарифів залучити якомога більше клієнтів, вони повинні гарантувати їм виплати, що значно перевищують отримані платежі. Тож, за простою логікою, можливо, ви маєте справу зі звичайною фінансовою пірамідою. Можливість балансувати і уникати збитковості мають великі компанії із розгалуженою мережею: вони можуть «перекривати» більші виплати у містах за рахунок малої кількості страхових випадків (і, відповідно, виплат) у селах та містечках. Щоб гарантовано отримати виплати, «страховики» також радять уважно читати угоди і вникати у нюанси страхування. Оскільки, за словами Анатолія Глущенка, часто водії самі толком не знають, від чого застрахувалися – і з полісом ОСЦВА приходять до страхових компаній за компенсацією у випадку перелому ноги… Керівники черкаських представництв страхових компаній розповіли також про постійні випадки шахрайств із боку водіїв – лише цьогоріч на одну компанію припало до півдесятка таких спроб. На авто падають дерева, підрубані сокиркою, «самозаймаються» застраховані у двох страхових компаніях кредитні мікроавтобуси, перекидаються на льоду авто, під аркою коліс яких взимку чомусь паталогічно немає снігу і льоду. А ще –для страхування можуть підставляти іншу машину - замість схожої, уже розбитої, яку демонструють страховій компанії через кілька днів після страхування. Розслідування таких шахрайств – справжні детективні перипетії. У останньому випадку шахрайство допоміг виявити дощ, що саме йшов у ті дні - частина коліс машини залишилася чистими – у місцях, де авто кріпили до платформи, щоб перевезти на місце інсценованого ДТП.
Черкаський прес-клуб реформ бульвар Шевченка, 242/1, оф. 312 opryadko@bigmir.net
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
ЧЕРКАЩАНИ ПОЧАЛИ МАСОВО ВІД’ЇЖДЖАТИ НА РОБОТУ ЗА КОРДОН
Черкаський прес-клуб реформ бульвар Шевченка, 242/1, оф. 312 opryadko@bigmir.net
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
Готові їхати «хоч сьогодні», не читаючи угод, на будь-яку роботу. Кадрові агенції констатують: прагнуть виїхати якнайшвидше, аби тільки «звідси», з потаємними мріями якось «прижитися» у чужій країні і згодом перетягнути туди всю родину. Кадрові агенції констатують: із десяти заявок вітчизняних роботодавців адекватними можуть бути лише три. В основному ж, роботодавці хочуть «універсального солдата», «3 в 1» - на зарплату в 1-1,5 тисячі гривень, влаштовуючи на таку вакансію цілі кастинги. Частині безробітних неможливо знайти не лише пристойну, але й будь-яку роботу. Про особливості ринку праці наразі, про особливості працевлаштування для черкащан удома та за кордоном йшлося під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі. - Протягом весни спостерігався традиційний період сезонного пожвавлення на ринку праці. Якщо на початку весни агенції самі шукали вакансії – їх виявлялось максимум 1-2 у день, то наразі ситуація змінилася: роботодавці звертаються самі - за день з’являється 3-7 вакансій. – констатувала співзасновник агенції «Фаворит» Оксана Новікова. - Загалом, їх кількість зросла приблизно на 30%. Проте весна змусила активізуватися не тільки роботодавців, але й безробітних. У березні кількість активних пошуковувачів зросла на тих же 30-40%. Тобто, попит на персонал дещо зростає, але його зростання не встигає за припливом робочих рук. У результаті, конкуренція на ринку праці посилюється. Особливо, з початком весни збільшився наплив до агентства безробітних із числа колишніх підприємців. Найбільш затребуваними для ринку праці, за словами Оксани Новікової, залишаються продавці. Частка вакансій менеджерів із продажу становить приблизно 10% від усієї кількості вакансій. Також потрібні роботодавцям охоронці, водії, кухарі, кондитери, офісні працівники, оператори ПК, кол-центрів, ріелтори. Користуються попитом на ринку праці також фахівці з високим рівнем кваліфікації - зокрема, бухгалтери, менеджери. Порівняно з минулим роком, змінилися вимоги щодо бухгалтерів - нарешті з’являються вакансії без обмежень в віці. Але фахівцям без досвіду роботи пропозицій у цій сфері майже не буває. Виник попит на офіс-менеджерів, особливо зі знанням іноземних мов. Затребуваними стають працівники з технічною освітою. Представників деяких спеціальностей уже сьогодні забагато. Традиційно у цей список потрапили економісти та юристи. Якщо, звичайно, це не менеджери "точкової" дії: з продажу, по роботі з клієнтами. Тобто - люди, які безпосередньо приносять прибуток компанії. Такі спеціалісти потрібні скрізь і завжди. Покращилася ситуація з наявністю вакансій в банках, їх стало більше, але в основному банки шукають працівників на найнижчі посади - як правило, фінансових консультантів, рекламних агентів, касирів, кредитних інспекторів, - зі ставкою від 1000 гривень. Фахівці з реклами та маркетингу знову стають затребуваними, роботодавці розуміють, що без них все-таки важко обходитись. Перспективні професії наразі і у майбутньому – у сфері ІТ. Хоча і тут є деякі зміни. Якщо раніше галузь вимагала розробників продукту - програмістів, тестерів, аналітиків - то тепер все більш актуальним стає питання підтримки та супроводу готового продукту. За прогнозами, у майбутньому все більше організацій будуть проводити всілякі кампанії в інтернеті. Відповідно, фахівці з програмування, інформаційних технологій та інтернет-маркетингу також будуть затребувані на ринку праці. І вже зараз є потреба в людях, які будуть підтримувати ці технології як стратегічно, з точки зору маркетингу та просування, так і технічно. У зв’язку з сезонними особливостями знову стають потрібними будівельники, офіціанти, бармени. Були пропозиції щодо співпраці з агенціями Криму - потрібні були збиральники врожаю. - Вакансій побільшало, але знайти роботу і досі проблематично, - зазначила співзасновник агенції «Фаворит» Оксана Новікова. - Найбільш проблемні категорії для працевлаштування – молоді мами, які шукають роботу за певним графіком (припустімо, до 17.00) та молоді спеціалісти без досвіду роботи. Загалом, сьогодні безробітні в першу чергу налаштовані на високий рівень оплати праці, а не на легальне працевлаштування. За словами засновника агенції «ПП Гордійчук» Анни Гордійчук, бажаючих виїхати працювати за кордон сьогодні дуже багато: як чоловіків, так і жінок, від 17 до 60 років (знати роботу для людей старшого віку значно важче). Щодня до агентства телефонує маса людей, частина з яких навіть відмовляється читати угоди і готова виїхати хоч сьогодні, втративши надію знайти пристойну роботу тут і не маючи можливості сплачувати банківські кредити або забезпечити собі і своїй родині прийнятний рівень життя. Країн, які мають відповідні угоди з нашою країною – щодо можливості легального працевлаштування українців – як виявляється, зовсім небагато. Офіційно працевлаштуватися можна у Польщі, Росії, Білорусі, країнах Прибалтики та деяких країнах колишнього СРСР. - Наше агентство займається працевлаштуванням у Польщі та Росії. З кожним претендентом укладається угода, де відразу прописуються усі нюанси працевлаштування та майбутньої роботи, щоб забезпечити дотримання прав людини, яку ми відправляємо за кордон, як з боку агентства, так і з боку іноземного роботодавця, - розповіла юрист агенції «ПП Гордійчук» Римма Медвінська. За словами Анни Гордійчук та Римми Медвінської, і у Польщі, і у Росії робітників найчастіше потребують будівельна та готельно-ресторанна галузі. Загалом, за кордоном можуть розраховувати на роботу водії, вантажники, будівельники (чи просто підсобні робочі), кухарі, гувернантки, швачки, перукарки, медсестри, що можуть доглядати за дітьми, хворими, людьми похилого віку. Стосовно сільгоспробіт, то це переважно роботи на фермі, у парниках або у саду - на традиційний збір полуниці за кордоном наразі намагаються не відправляти зовсім – робота вкрай тяжка, її не витримують навіть люди, що все життя працювали у селі на городі. Крім того, за кордоном потрібні працівники на підприємства (фабрики, заводи), що переробляють сільгосппродукцію, випускають продукти (ковбасу, фруктовий сік, тощо) Загалом, у Польщі робітник-іноземець може розраховувати на платню від $600 на місяць (маючи забезпечене за рахунок роботодавця проживання), фахівці ж, люди з вищою освітою, зі знанням мови можуть отримувати $1000-1200 – їх беруть працювати програмістами, перекладачами, адміністраторами до готелів, тощо. Цінуються і люди робітничих професій - з досвідом роботи і дипломом – тоді цей робітник вважається фахівцем і може розраховувати на вищу зарплату. Зазвичай, іноземні роботодавці передовсім цінують професійність, бажання працювати та можливість це робити (за станом здоров'я). - Претензії роботодавців до агентства, проблеми нам і собі створюють люди, які не розуміють серйозності ситуації із закордонним працевлаштуванням: виїхати працювати до чужої країни, бути готовим виконувати усі вимоги роботодавця, на які попередньо свідомо погоджуєшся. Скажімо, не палити, працюючи у продуктовому цеху, - констатували представники агентства «ПП Гордійчук» Анна Гордійчук та Римма Медвінська. - Поширені випадки, коли до нас приходить людина, яка заявляє, що «вміє робити все». Уже за кордоном виявляється, що вона не вміє нічого або ж перебільшує рівень свого вміння. А за угодою, у випадку втрати людиною роботи, агентство зобов’язується знайти їй іншу – на ті півроку, які людина перебуває за кордоном. Постає проблема – яку роботу знайти людині, яка не має жодних необхідних навичок?.. Доводиться мати справу із наслідками прихованих проблем з алкоголем. А одного разу двоє черкащан – начебто, брат із сестрою, виїхали за кордон на роботу, яку ми знайшли для обох, в результаті ж, замість працювати, вони провели час у готелі, із шампанським та делікатесами. Звичайно, роботодавець відмовився взяти їх на роботу через такі кількаденні «канікули». Та претензії до нас мав не лише він - «брат» був переконаний, що ми повинні оплатити його готельні рахунки за вишукані вечері із коханкою...
АКТИВІЗУВАТИ КРЕДИТУВАННЯ ДОПОМОЖЕ РЯД БАНКІВСЬКИХ НОВАЦІЙ
Черкаський прес-клуб реформ бульвар Шевченка, 242/1, оф. 312 opryadko@bigmir.net
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
Так, незабаром в Україні з’явиться «фінансова здравниця» для всіх інших банків - санаційний банк, що позбавить їх «поганих» активів і дасть можливість активізувати кредитування, покращити умови як для вкладників, так і для позичальників. Черкаські банкіри переконані і в корисності введення Нацбанком «плаваючої» кредитної ставки. На їх думку, це допоможе активізувати довгострокове кредитування (для якого банкам необхідні довгострокові ресурси), дасть можливість обирати кращі умови кредитування та зменшувати процентну ставку за кредитами. Прозорість формування відсоткової ставки створить більше впевненості як банкам, так і позичальникам. Про наслідки банківських нововведень, про попередні підсумки першого півріччя та про те, що чекає банки, їх вкладників і позичальників далі, черкаські банкіри розповіли під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі.
За словами директора Дніпровської філії «Укрінбанку» Віталія Тура, ситуація в банківській сфері приблизно повторює ситуацію в економіці – поки що темпи зростання значними назвати не можна. З початку року банки наростили кредитні портфелі на 5% та збільшили ресурсну базу на 9%. - Це загалом, бо, у нас, наприклад, кредитний портфель зріс на 30%, ресурсна база збільшилась на 50%, - зазначив Віталій Тур. - У першому півріччі відбувся ріст автокредитування – сьогодні все більше банків пропонують програми на придбання нових авто та знижки початкових внесків, - констатував директор філії «Відділення ПАТ «Промінвестбанк» в м. Черкаси» Валерій Ткаченко. - На другому місці – кеш-кредити – готівкові кредити, що надаються у торгових мережах на придбання побутової техніки. Проте, в основному банки надавали перевагу кредитуванню корпоративного сектору – юридичних осіб. Лідерами серед отримувачів кредитів були підприємства АПК – як виробники, так і переробні підприємства. Зросло кредитування сфери торгівлі (як оптової, так і роздрібної) та машинобудування (де дещо збільшились обсяги виробництва). Кредитування сфери будівництва так і не відновилося. Стосовно кредитування, то, за словами Валерія Ткаченка, у першому півріччі спостерігалась явна тенденція до зниження відсоткових ставок – на 3-4%, але наразі – констатують банкіри - цей процес уповільнюється. Черкаські банкіри констатують, що сьогодні ресурсна база нарощується, більшість банків зменшила свої збитки, проблемна заборгованість уже не є для банків такою критичною, отож банкіри прогнозують стабільну діяльність і позитивний фінансовий результат до кінця року. - Сьогодні населення досить активно несе гроші до банків. Особливо активною категорією клієнтів стають пенсіонери, - констатував директор Дніпровської філії «Укрінбанку» Віталій Тур. – З досвіду нашого банку, за останній час число пенсіонерів, що користуються різноманітними банківськими послугами, зросла на 35%. Зазвичай, банки запроваджують для них спеціальні програми та пропонують підвищені відсотки за внесками пенсіонерів (у нашому банку він складає 15%, підвищені відсотки нараховуються і на залишки коштів). Для банків пенсіонери є особливою, дуже бажаною категорією клієнтів - вони схильні до накопичення, у тому числі – довгострокового зберігання коштів, рідко змінюють свої уподобання стосовно банків. Директор Дніпровської філії «Укрінбанку» Віталій Тур розповів також про майбутні новації банківської сфери – уже цьогоріч у черкащан може з’явитися можливість здійснювати платежі просто з мобільного телефона – лише за допомогою «мобілки» можна буде зробити звідки-завгодно будь-який платіж.
Повышая требования к обязательному резервированию коммерческих банков, Национальный банк Украины (НБУ) старается снизить темпы инфляции путем связывания денежной массы, т.е. снижением объема свободных средств в экономике.
Такое мнение высказал УНИАН директор казначейства и финансовых рынков банка "Надра" Илья ВЕСЕЛЫЙ. По поводу последствий таких действий регулятора И.ВЕСЕЛЫЙ сказал: "Позитивное последствие: уменьшение темпов роста инфляции. Негативное последствие: дефицит средств в экономике, рост процентных ставок и, следовательно, уменьшение кредитования и роста экономики". Как сообщал УНИАН, НБУ своим постановлением №195 от 16 июня т.г. повышает требования к обязательному резервированию коммерческих банков с 1 июля 2011 года. В документе предусмотрено, что банки смогут учитывать в обязательных резервах 50% номинальной стоимости целевых облигаций внутреннего государственного займа, выпущенных для финансирования подготовки к Евро-2012. С 1 мая 2010 года банки могли учитывать в резервах 100% номинальной стоимости этих бумаг. НБУ также установил нормативы обязательного резервирования баков по краткосрочным и долгосрочным вкладам юридических и физических лиц на уровне 6% и 2%, соответственно (на сегодня для срочных вкладов юридических и физических в иностранной валюте установлен норматив 4%). Норматив резервирования для средств вкладов юр- и физлиц в иностранной валюте до востребования и средств на текущих счетах постановлением №195 устанавливается на уровне 8% (на сегодня норматив составляет 7%). Нацбанк оставил требование к банкам по перечислению на отдельный счет в НБУ 100% суммы сформированных обязательных резервов. В документе говорится, что несмотря на позитивные сдвиги, в национальной экономике сохраняются риски, связанные с нестабильностью внешних рынков, медленным внедрением структурных реформ и недостаточной инвестиционной активностью. Нацбанк напоминает, что в мае 2011 года месячная инфляция замедлилась до 0,8% сравнительно с 1,3% в апреле т.г. и 1,4% - в марте т.г., но в годовом измерении ее уровень увеличился с 9,4% до 11%, а годовые темпы прироста индекса цен производителей составили 18,8%. Свои действия регулятор мотивирует тем, что «такая ценовая динамика не согласовывается с прогнозными показателями инфляции на 2011 год, одобренными Кабинетом министров Украины…», а также «с целью повышения эффективности регулирования денежно-кредитного рынка».
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
У Черкасах буде створено громадську ініціативну групу із моніторингу безробіття в регіоні - з метою гнучкого реагування на актуальні проблеми ринку праці у вигляді конкретних пропозицій, спрямованих до місцевих і центральних органів влади. Ініціатором створення групи громадського моніторингу стала Черкаська обласна організація Політичного об’єднання «Рідна Вітчизна», з ініціативи якої 15 квітня було проведено круглий стіл «Черкащина безробітна: як вирішити одну з найактуальніших проблем регіону?» Створення моніторингової групи стало підсумком обговорення гострої проблеми представниками громадськості, експертами та фахівцями ринку праці.
За словами заступника голови Черкаської обласної організації Політичного об’єднання «Рідна Вітчизна» Миколи Бута, на початку 90-х років народно-господарський комплекс Черкащини був індустріально-аграрним. Частка промислової продукції у загальному виробництві дорівнювала 66 %, сільськогосподарської – 34 %. За роки незалежності майже весь промислово-індустріальний комплекс області був розграбований та зруйнований. У стані тривалого занепаду продовжує перебувати значна частина найпотужніших підприємств. Так, на "Орізоні" (м. Сміла), де у 80-ті роки було зайнято 17 тис. трудівників, нині працює всього півтори тисячі. На черкаському заводі телеграфної апаратури (ЗТА) працювало 6 тис. осіб, тепер – 600; на Черкаському шовковому комбінаті (ЧШК) було зайнято 6,5 тис., нині – 1 тис.; на заводі хімічних реактивів було 3,5 тис. працівників, залишилося 600. Як результат, на 2011рік – Черкаська область є суто аграрною. Обмеження в економіці створюють обмеження для ринку праці. - За даними Держкомстату України – констатував Микола Бут - одним із лідерів по рівню безробіття на Україні, починаючи з 2000 року, є саме Черкаська область. - Наразі, одним із джерел появи нових робочих місць є саме малий і середній бізнес, - констатувала представник підприємницького активу бази ОПС, підприємець Зоя Максимчук. – Якщо проаналізувати ситуацію із часу появи єдиного податку – 1998 рік – то за цей час його надійшло до державної казни понад 4 мільярди гривень. За цей час підприємцями було створено до 1,2 мільйонів нових робочих місць. Відтак, держава повинна стимулювати розвиток малого і середнього бізнесу – як один із дієвих кроків у подоланні безробіття. За словами Голови Черкаської обласної громадської організації «Ресурсний центр «АНГО» Анатолія Рекуна, за перший квартал цього року 3000 підприємців області перестали ними бути. Причина – законодавчі зміни, що обернулися несприятливими умовами для ведення бізнесу, обмеженням можливостей підприємців. Голова Ради підприємців бази ОПС, підприємець Сергій Діденко констатував: «Легальне працевлаштування обертається значним податковим навантаженням – а тому із 50 працівників підприємець офіційно може взяти на роботу 1-2. Хоча легальне працевлаштування вигідне і для підприємця, і для робітника, проте сьогодні це означає 50 гривень податків із кожних сплачених 100 гривень легальної зарплати. Цей податковий тягар доводиться закладати в собівартість продукції, яку реалізує підприємець – а, відтак, ціна продукції зростає, зростають ціни у магазинах». За словами заступника начальника Головного Управління освіти і науки Черкаської ОДА Павла Кулинича, до 90% безробітних, зареєстрованих у центрі зайнятості, насправді мають роботу, але нелегальну: «Ви спробуйте залучити їх до оплачуваних громадських робіт – не погоджуються. Насправді, ці люди працюють, але неофіційно». Як одну із глобальних причин безробіття Павло Кулинич назвав дестабілізацію ринку праці: «80% молоді вступає до вишів, 20% - до ПТЗ, насправді ж затребуваність випускників тих і інших закладів є обернено пропорційною. Виробництву ж потрібні робітничі кадри – це стосується і великого, і малого, і середнього бізнесу».
БАНКИ ГОТОВІ КРЕДИТУВАТИ АПК, АЛЕ ПОЗИЧАЛЬНИКАМИ ВОЛІЮТЬ БАЧИТИ ВЕЛИКІ САМОДОСТАТНІ ПІДПРИЄМСТВА
Черкаський прес-клуб реформ бульвар Шевченка, 242/1, оф. 312 opryadko@bigmir.net
04 квітня 2011 р.
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
– Сферу АПК банки вважають дуже привабливою для кредитних вкладень – відтак, ми постійно кредитуємо сільське господарство, - констатував під час прес-конференції з агрокредитування директор Дніпровської філії «Укрінбанку» Віталій Тур. – На доказ можу зазначити, що питома вага АПК-кредитів у кредитному портфелі нашого банку досить висока - 42%, і вона постійно збільшується. Особливо наразі, під час посівної, коли сільгоспвиробникам потрібні і пальне, і оренда техніки, і мінеральні добрива, і посівний матеріал. Але за кредитами звертаються не лише виробники, а й переробні сільгосппідприємства, і підприємства, що виготовляють техніку для обробітку землі та обладнання для АПК. Існують і спеціальні лояльні програми: наразі у банку триває конкурсний відбір кредитних проектів на придбання обладнання та техніки європейського виробництва під досить низькі відсотки (8,5%, на термін від 3 до 5 років). За словами директора Дніпровської філії «Укрінбанку» Віталія Тура, головною передумовою для отримання сільгосппідприємством кредиту є нормальний фінансовий стан підприємства та наявність застави (незношена техніка, нерухомість). Найприйнятнішим для банків є кредитування великих сільгосппідприємств, що мають великі обсяги виробництва і стабільно працюють з року в рік, нарощуючи виробничі об’єми. - Останнім часом стратегія нашого банку спрямована саме на підтримку підприємств з великими обсягами виробництва, - підтвердив і керуючий філією «Відділення ПАТ "Промінвестбанк" в м. Черкаси» Валерій Ткаченко. - Загалом, я б виділив 4 типи сільгосппідприємств. Перша група – це великі агропромислові холдинги з потужним парком техніки, які обробляють значну кількість землі, мають у складі багатогалузеві підприємства (рослинництво, тваринництво, переробка і випуск уже готової продукції). Для них потрібні значні кошти, вони мають в обігу облігації, виходять на ринки зовнішніх запозичень. З цими підприємствами найчастіше працюють центральні банки. Друга група – це великі підприємства, що є постійними позичальниками банків – їм потрібні обігові кошти на посівну – і, оскільки вони стабільно виконують свої зобов’язання перед банками, щорічно отримують кредитну підтримку. Третя група - це невеликі підприємства без великих фінансових ресурсів, що користуються переважно вітчизняною технікою, вони можуть потребувати додаткових кредитних обігових коштів. Четверта група – невеликі фермерські господарства. Найбільш ризиковими для кредитування є саме підприємства 3 і 4 групи. - За останні три роки наше підприємство постійно кредитується у межах 20-30 млн. грн. – це дає можливість і забезпечити розвиток підприємства, і проводити інвестиційні проекти: торік, наприклад, ми побудували сховище (на 4725 тонн) для зберігання яблук у регульованому газовому середовищі. Без кредитів ми просто не змогли би цього зробити, – констатував генеральний директор ТОВ «Маїс» Сергій Осадчий. - Ми дуже відповідально ставимося до співпраці з банками, тому і в період фінансової кризи не мали проблем із кредитуванням. Наше підприємство займається насінництвом (соняшник, кукурудза), овочівництвом та садівництвом. Сьогодні дуже ефективною для вирощування є кукурудза, 1 тонна кукурудзи наразі коштує 1950 грн. Щоб виростити її на 1 гектарі поля (і розраховувати на хороший урожай – 10 тонн кукурудзи із гектара), треба затратити мінімум 3-4 тисячі гривень на 1 гектар. Виростити нормальний урожай можна, лише забезпечивши повне виконання всіх технологічних процесів на високому рівні – це і обробіток ґрунту, і внесення комплексу міндобрив та засобів захисту, і хороше насіння. А вартість сільгосптехніки, агрегатів для обробітку ґрунту відрізняється у десятки разів. Якщо немає стабільного фінансування, сподіватися на високі врожаї неможливо.
Контакти: Оксана Савіцька (Прядко) керівник прес-клубу (098) 482-89-79
Альтернативи пенсійній реформі в Україні немає – але проводити її треба комплексно, водночас із реформуванням трудової сфери, від якої і залежить можливість наповнення Пенсійного фонду. Таким став лейтмотив круглого столу, що днями пройшов у Черкасах за участю фахівців, активістів громадського та політичного руху регіону.
Як відомо, до кінця Верховна Рада має розглянути законодавчу базу для впровадження пенсійної реформи. Зібрати за круглим столом фахівців та громадськість - щоб зібрати рекомендації щодо пенсійної реформи та спрямувати їх до органів законодавчої влади - вирішила Черкаська обласна організація Політичного об'єднання "Рідна Вітчизна". На думку запрошених для обговорення експертів, підвищення пенсійного віку не дасть ефекту, якщо паралельно держава не стимулюватиме «детінізацію» заробітної плати та легалізацію трудових відносин. А це питання і фіскальної політики держави в цілому, її ставлення до бізнесу, дрібних підприємців та їх доходів - стимулювання створення системи сплати до Пенсійного фонду. Учасники круглого столу відзначили, що впоратися з дефіцитом Пенсійного фонду без збільшення пенсійного віку дозволить відновлення робочих місць та створення нових високотехнологічних робочих місць (створення умов для інвестицій і зростання обсягів виробництва, переходу до модернізації виробництва і нового технологічного устрою, при якому було б вигідно підвищувати зарплату робітникам і що збільшило би продуктивність праці), вирішення проблем підвищення зарплат, розширення зайнятості працездатного населення, відтоку кадрів за кордон, збільшення числа безробітних серед випускників вузів. Тому цілком логічно, що почини в пенсійній сфері мають відштовхуватися від законодавчого врегулювання трудових стосунків і ринку праці в цілому. Як відомо, на початку червня Верховна Рада має розглянути Трудовий кодекс, існуючий варіант якого наразі фахівці також оцінюють як недосконалий - через двозначність трактувань, неможливість контролю окремих норм, сприяння легалізації латентного безробіття. Загалом же, точки зору експертів круглого столу та їх рекомендації щодо удосконалення пенсійної системи і трудового законодавства, які буде спрямовано до органів законодавчої влади, були такими: Заступник начальника Територіальної державної інспекції праці в Черкаській області Марина Жаркова: - Хоча реформа трудового законодавства спрямована на приведення у відповідність до міжнародного, до встановлення рівноваги інтересів роботодавця та працівника, подекуди цей баланс не витримується. Деякі норми існуючого проекту Трудового кодексу вимагають доопрацювання – зокрема, надання відпустки без збереження заробітної плати на термін до 3 місяців – це призведе до того, що у робітника буде відсутній страховий стаж і відрахування до Пенсійного фонду буде зменшено. Голова Федерації профспілок Черкаської області Петро Шевченко: - Проблему дефіциту бюджету Пенсійно¬го фонду солідарної системи можна вирішити шляхом підвищення рівня зарплат. Вивести еконо¬міку з тіні, легалізувати робочі місця, зробити легальними зарплати - і проблема вирі¬шиться сама собою. Не коректним аргументом, на мою думку, є співставлення пенсійного віку у нас та у Європі, коли говоримо про підвищення пенсійного віку нашим жінкам: умови та тривалість жит¬тя наших і європейських жінок відрізняються разюче. Так само некоректно вдаватись до економічних порівнянь, оскільки значна частина економіки у нас перебуває у «тіні». Не може бути правдою, що 120 тисяч директорів та бухгалтерів у нашій країні отримують мінімальну зарплату, як вони задекларували… Економічний ефект дії запропонованого законопроекту – 550-560 мільярдів гривень за рік, і стільки ж може принести виведення із «тіні» самих лише 10% підприємств. Необхідним супроводом реформи пенсійної системи має стати легалізація економіки, зарплат і робочих місць. В ідеалі профспілки хотіли би розробки нового законопроекту стосовно пенсійної реформи, а не удосконалення нині запропонованого до розгляду та вдосконалення. Володимир Багрійчук, начальник Головного управління ПФУ в Черкаській області: - Я спостерігаю повторення 2003 року, коли всім здавалося, що от приймуть закон про загальнообов'язкове державне пенсійне страху¬вання - і всім буде добре. Впровадили страхо-ву систему. Взяли два показники для призна¬чення пенсій - зарплату і стаж. І з’ясувалося, що в селян немає навіть мінімальної зарпла¬ти для призначення пенсій. До чого я веду? Не буває так, щоб усім було добре. Люди ви¬магають соціальної справедливості, але треба зацікавити кожного - треба, щоб у нашому суспільстві відбулася певна революція у свідо¬мості людей. Людина повинна сама подбати про себе, повинна знати: те, що я сьогодні вкладу, те й отримаю завтра. Годі чекати подачок від дер¬жави, треба, щоб пенсія була чесно заробленою. Анна Вовкогон, заступник начальника Головного управління ПФУ в Черкаській області: - Реформування пенсійної системи, на чому наполягає Уряд, дійсно, необ¬хідне. У нашій області 70 відсотків пенсіонерів отримують дуже малі пенсії - до 1000 гривень. Але дефіцит обласного бюджету Пенсійного фонду настільки величезний, що його коштів не вистачає навіть на ці мізерні пенсії. Торік на Черкащині було призначено майже 27 тисяч нових пенсій. Чисельність працюючих же зменшилася на 7403 особи. Платників внесків до Пенсійного фонду стає мен¬ше, а пенсіонерів - отри¬мувачів коштів із цього фон¬ду - більше. При цьому тре¬ба врахувати, що з числа при¬значених пенсій більше тисячі було призначено за нормами Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Украї¬ною», та й просто середня пен¬сійна виплата зросла на 12,5% і становить на 1 січня 2011 року 1040,9грн. Заступник голови Черкаської обласної організації Політичного об’єднання «Рідна Вітчизна» Анатолій Мінько: - Некоректним є обґрунтування необхідності підвищення для жінок пенсійного віку пропорцією працюючих і пенсіонерів. При солідарній формі формування пенсійного фонду більш важливу роль відіграє продуктивність праці та рівень оплати. Наприклад, на одного працюючого в Україні припадає 6,5 тис. доларів ВВП, у США – 50 тис доларів. Продуктивність праці у 8 разів вища, тобто при рівні продуктивності як у США, один працюючий може утримувати 8 пенсіонерів із сьогоднішнім рівнем пенсійного забезпечення - або 2 пенсіонерів, при рівні пенсійного забезпечення у 4 рази вищому. Тому необхідно розвивати економіку, а не підвищувати вік виходу на пенсію. Ще більше питань до пропозиції щодо організації накопичувальної системи пенсійного забезпечення. Індексація внесків у зв'язку з інфляцією не передбачена, навіть за нульової інфляції впродовж 35 років (за пропонованої ставки у 7%), виплат після виходу на пенсію вистачить на 2,5 року, а при інфляції на рівні середньорічної, що спостерігається останні 10 років - на 5-7 місяців. Тому, на першому етапі пенсійної реформи (одночасно з іншими заходами щодо розвитку економіки), необхідно вжити таких заходів для стабілізації пенсійного фонду: відмовитися від обкладення єдиним соціальним внеском фонду оплати праці, оподатковувати доходи фізичної особи: мінімальна зарплата - не обкладається, до 15 мінімальних зарплат – податок складає 25%, понад 15 мінімальних зарплат - регресивні ставки. При цьому необхідно спочатку підвищити зарплати - на рівень ставок, за якими обкладався фонд оплати праці - 36, 71%, тощо. Наступні ж етапи затвердити після досягнення стабілізації пенсійного фонду…Нам намагаються вселити думку, що реформи повинні бути "непопулярними". Реформи можуть бути успішними лише в тому випадку, якщо вони популярні, тобто відображають інтереси більшості населення і підтримуються більшістю. Представник ЧПО «Актив Черкащини», підприємець Костянтин Стратілатов: - На шляху впровадження пенсійної реформи бачу кілька перешкод. Перша і найбільша - недо¬віра людей до фінансових установ. Їх стільки разів дурили, що переконати їх забезпечувати собі старість самим, відкладаючи дещицю на рахунки банків чи інших фондів, практично неможливо. А на сьогодні Пенсійний фонд не є фондом накопичування коштів, він фактично збирає кошти у одних та віддає їх іншим - тим пенсіонерам, які заробили пенсію раніше. У кожної людини є острах: сьогодні я віддам гроші, а завтра я їх не побачу. І, по-дру-ге: підприємці, можливо, й погодились би платити більші внески до Пенсійного фон¬ду, але багато хто не має достатньо коштів для цього. Представник активу підприємців черкаської бази ОПС, підприємець Зоя Максименко: - Пенсійну реформу не можна розглядати окремо від перегляду вартості робочої сили, втілення нових енергозберігаючих технологій, стимулювання малого та середнього бізнесу при формуванні недержавних пенсійних фондів, тощо. Всі реформи, які сьогодні проводить влада - податкова, пенсійна, комунальна, трудова, стосуються не абстрактно українського народу, а кожної української родини. Це наша бабуся не отримає пенсію, на яку так розраховувала …це для наших дітей зменшують держзамовлення у Вузах…це наш чоловік бідкається, як далі виживати, бо податковий кодекс знищує його можливість утримувати сім’ю…Можна довго перераховувати всі негаразди, пов’язані із реформами, які проводяться дуже інтенсивно. З такою ж швидкістю, проблеми, пов’язані із реформами, майже одночасно прийшли в кожну Родину…Кожна наступна влада закриває сторінку діяльності попередньої і починає все спочатку. Ось уже вчетверте країна вирішує, як жити далі…вкотре люди затягують паски і надіються на краще… Країні потрібен один “єдиний план розвитку”, що визначить шлях розвитку її на багато років. Кожна нова влада не повинна закривати сторінку історії, а продовжувати втілювати в життя вибраний “єдиний план розвитку” по затверджених пріоритетах.
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
Уже сьогодні люди пенсійного віку починають звертатися до черкаських ріелтерів із проханням допомогти продати трикімнатну квартиру і придбати однокімнатну – через неможливість утримувати житло, що стає «розкішшю» через зростання комунальних тарифів. Зростання «комуналки» позначається і на ринку житлової оренди. Про ці та інші новини, тенденції і прогнози ринку нерухомості - під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі - розповіли черкаські ріелтери, експерти з нерухомості.
За словами директора черкаського агентства нерухомості «Бізнес-партнер» Василя Савраненка, новий фактор, що наразі позначається на кількості угод з продажу житлової нерухомості – введення 5%-го податку на продаж нерухомості. Згідно нового Податкового кодексу, дохід, отриманий від продажу (обміну) нерухомості, не частіше одного разу протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується - в іншому разі при продажу нерухомого майна доведеться сплатити 5 відсотків податку, так само оподатковується і продаж другого та наступного об’єктів. - Минулий рік для черкаського ринку житлової нерухомості був стабільним – ціни особливо не зростали, і не підвищувались, - констатував директор АН «Бізнес-партнер» Василь Савраненко. - Однокімнатні квартири протягом року продавались у ціновому сегменті до 30 тисяч доларів, двокімнатні – до 35, трикімнатні – до 40 тисяч. Зазвичай, 40% наших клієнтів цікавляться і первинним житлом – як правило, уже зданим в експлуатацію, на який уже існує право власності чи інший правовстановлюючий документ (угоди інвестицій – поодинокі). Стосовно цього можу зазначити, що наш регіон є одним із небагатьох, де тісна співпраця компаній-забудовників із ріелторськими компаніями практично відсутня. Але, за досвідом все-таки проведених угод продажу – ціни на первинну нерухомість у Черкасах складають від 3,5 до 5, 5 тисяч гривень за квадратний метр. - Стосовно комерційної нерухомості (наша агенція працює переважно у цьому сегменті), то ситуація так само залишається стабільною з минулого року, - констатував директор черкаського агентства нерухомості «Ріелті Груп Черкаси» В’ячеслав Хоменко. - Стосовно виробничої, складської нерухомості – ціна продажу коливається від 50 до 250 доларів за квадратний метр (залежно від місця, забезпеченості комунікаціями, тощо). Загалом, ситуацію із продажем комерційної нерухомості навіть центральної частини міста можна охарактеризувати так: кількість докризових угод, поділена навпіл. Кредити для бізнесу не є масовими, та й люди, переживши ситуацію з банківською кризою, дуже зважено підходять до можливості отримання банківських кредитів. - Стосовно комерційної нерухомості, то одним із найбільш живих ринків залишається ринок оренди, - констатував директор черкаського агентства нерухомості «Добродій» Аркадій Дерябін. – Стосовно житлової – то найпопулярніші продажі ринку житлової нерухомості залишаються сегменті до 30 тисяч доларів. Ринку житлової нерухомості, за словами директора АН «Добродій» Аркадія Дерябіна, притаманні чіткі сезонні тенденції. - Із 20 грудня до 15 січня ринок нерухомості переживає повний штиль, - констатує Аркадій Дерябін. - Потім з’являється легкий сплеск, який триває до 8 березня. Після цього починається традиційний весняний підйом, що триває до травневих свят. Стосовно літа, то тут обов’язково «випадає» один із місяців - це липень чи серпень, в різні роки по-різному – ймовірно, залежно від часу більшості відпусток. Хоча, є люди, що використовують відпустку спеціально для вирішення проблеми покращення житлових умов - які на цей час і є основними клієнтами агенцій нерухомості. Найактивніший період на ринку нерухомості – з вересня по грудень. Відповідно до сезонних тенденцій, змінюється і динаміка цін – максимуму вони досягають у 20 числах грудня, оскільки побутує ще така традиція як зустріти новий рік у новій квартирі - а ще частина черкащан повертається додому на свята із закордонних заробітків і вкладає зароблені гроші у нерухомість. …Стосовно традиційного весняного пожвавлення ринку нерухомості, то за словами ріелтерів, наразі «всі ставлять питання – буде ріст цін чи не буде? Ми ж можемо орієнтуватися на минулорічні тенденції та показники - цінова політика на всі об’єкти нерухомості наразі залишається незмінною». Черкаські ріелтери, експерти з нерухомості, також надали поради стосовно вибору операторів ринку, із якими варто працювати при купівлі-продажу нерухомості. Отже, основними критеріями вибору агентства нерухомості має бути наявність чітких методик роботи з нерухомістю (просте розміщення у газеті оголошення про продаж нерухомості клієнта «методикою» не є, і це не варто оплати послуг посередника із продажу). Крім необхідних документів про можливість займатися такою діяльністю, агенція нерухомості повинна мати власний офіс, сайт, її співробітники мають проходити навчання стосовно роботи із нерухомістю, свідоцтвом чого є відповідні сертифікати. Звертаючись до агенції, необхідно відразу уточнити, який комплекс послуг тут нададуть. Першим негативним сигналом має стати відмова надавати будь-які пояснення і настійливе запрошення спершу укласти угоду, лише після якої з вами будуть розмовляти. Ріелтер-професіонал передовсім має з’ясувати мету клієнта, мотиви продажу нерухомості, терміновість угоди, надати кваліфіковану допомогу у встановленні ціни, від чого, у підсумку, і буде залежати результат продажу. Черкаські ріелтери радять реалістично підходити до формування вартості продажу своєї нерухомості. Бо вартість, на яку орієнтуються нові продавці, беручи її із рекламних газет і намагаючись продати свій об’єкт не дешевше – це лише ціна пропозиції: наміри і бажання продавця отримати максимальну вартість. Насправді ж, ціна пропозиції і ціна покупки різняться між собою приблизно на 15-20%. Кожен об’єкт індивідуальний, пояснюють ріелтери - і різниця в цінах продажу практично схожої нерухомості може пояснюватися великою різницею у нюансах стану об’єкта, його місцезнаходженні, терміновості його продажу, іншими індивідуальними параметрами.
Контакти: Оксана Савіцька керівник прес-клубу (098) 482-89-79
- Ми хочемо створити передовий сучасний заклад, де готуватимуть високооплачуваних і конкурентноздатних на ринку праці фахівців робітничих професій, які зможуть отримувати зарплати у 6-8 тисяч гривень, - заявив під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі директор Черкаського обласного центру зайнятості Володимир Вовченко. - Наразі наше обґрунтування, стосовно необхідності створення навчального центру служби зайнятості саме на Черкащині, перебуває на розгляді. Перший такий центр було відкрито у Одесі, і ми сьогодні також направляємо туди на перенавчання безробітних черкащан. Наш навчальний центр повинен готувати фахівців для машинобудування, переробної промисловості та сільського господарства, а також для туристичної галузі та зеленого туризму.
За словами директора Черкаського обласного центру зайнятості Володимира Вовченка, наразі економіка постійно модернізується, їй потрібні фахівці із сучасними знаннями. А обладнання, працювати на якому навчають майбутніх робітників у більшості ПТУ, морально застаріле, ним не користуються на виробництві, воно не відповідає сучасним вимогам. Разом з тим, найбільш затребуваними залишаються саме кваліфіковані робітники масових робітничих професій. Найпопулярніші цьогорічні запити роботодавців - слюсарі-ремонтники, електрогазозварники, електромонтери, водії, токарі, трактористи, продавці продовольчих товарів, охоронники, вантажники. На роботу запрошували і бухгалтерів, викладачів, лікарів, спеціалістів державної служби, тощо. Розмір зарплати за цими вакансіями коливався від мінімальної до 3,5-5 тисяч грн. Однак, хоча роботодавці і шукали агента з митного оформлення вантажів та товарів, головного юрисконсульта, декларанта, ентомолога, командира відділення, лікарів різних спеціальностей – таких фахівців на обліку в центрах зайнятості просто не було. За словами директора Черкаського обласного центру зайнятості Володимира Вовченка, початок весняних польових робіт суттєво збільшив кількість заявок від роботодавців-аграріїв – передовсім, їм потрібні трактористи, водії, агрономи, землевпорядники. «За два тижні березня роботу отримали стільки ж, скільки протягом всього січня - понад 1,5 тисячі», - констатував Володимир Вовченко. Як відомо, цьогоріч черкаська служба зайнятості запровадила інновацію - мобільні бригади, укомплектовані із безробітних, що працюють на благоустрої територій населених пунктів всієї області: прибиранні територій кладовищ та узбіч доріг у селах, ліквідації стихійних сміттєзвалищ, упорядкуванні території парків, стадіонів, об’єктів соціальної сфери, проведенні ремонтів сільських клубів, будинків культури, очищенні від самосійних дерев та чагарників територій вздовж шляхів. Наразі в області діє більше 100 таких бригад (понад 1,7 тисячі осіб), забезпечених необхідним інвентарем (пилами, мотокосами, сокирами тощо), закупленим за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Стосовно тимчасової зайнятості безробітних, то, за словами Володимира Вовченка, до оплачуваних громадських робіт загалом було залучено 3,3 тисячі безробітних - вдвічі більше, ніж у січні-лютому минулого року (на це витрачено 786 тисяч грн. коштів Фонду). У січні-лютому цього року послугами служби зайнятості скористалося 35,4 тисяч незайнятих громадян – на 4% більше, ніж торік. Половина з них – жінки, 17% – особи, які потребують додаткових гарантій працевлаштування, 41% – молодь до 35 років. Серед безробітних, що перебували на обліку в центрах зайнятості, 53% раніше працювали за робітничими професіями, 27% займали посади службовців, кожен п’ятий не мав професії, або займав робоче місце, що не потребує відповідної професійної підготовки. Причини відсутності роботи у тих, хто звертається до центрів зайнятості, наступні: звільнення за згодою сторін або по закінченню терміну дії трудової угоди (60% випадків), звільнення за власним бажанням (25%), кожна шоста особа звернулась після звільнення з підприємств, розташованих в іншій місцевості. Кількість вакансій, заявлених роботодавцями до центрів зайнятості, за словами Володимира Вовченка, збільшилась в 1,5 рази за рахунок новостворених робочих місць. У базі даних обласної служби зайнятості налічувалося майже 5 тисяч актуальних вакансій, що надійшли від роботодавців. На 1 вільне робоче місце (вакантну посаду) претендувало 7 осіб – проти 10 осіб у січні-лютому минулого року. Щодо розміру заробітної плати, яку пропонують роботодавці регіону – то, якщо орієнтуватись на актуальні вакансії, у 32% з них заявлено мінімальну зарплату (941грн.), у 61% вакансій - від мінімальної до середньої по області (наразі це 1835,41 грн.), і лише у 5% вакансій рівень зарплати перевищує середню по області. У січні – лютому за направленням служби зайнятості понад 3,7 тисячі незайнятих громадян отримали роботу - це в півтора рази більше, ніж торік. 93 із них отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю на започаткування власної справи (більше половини випадків - у сфері торгівлі та ремонту побутової техніки, кожен десятий – в галузі сільського господарства). Актуальним, за словами Володимира Вовченка, є забезпечення зайнятості мешканців села: на 1 березня кожен другий мешканець села – загалом, 14,9 тисячі безробітних - перебувало на обліку в центрах зайнятості області. З початку року послугами центрів зайнятості користувалось 16,3 тисячі безробітних-мешканців сіл, 590 з яких були працевлаштовані за направленням служби зайнятості, 58 з них - шляхом надання дотації роботодавцям. За даними опитування центрами зайнятості роботодавців, цьогоріч планується створення понад 600 нових робочих місць у тваринництві та переробці сільгосппродукції, третина з яких – за рахунок отримання дотації від служби зайнятості. Наразі ж працевлаштувати вдалося тваринників, робітників по догляду за тваринами, операторів машинного доїння, свинарів, зоотехніків, інженерів з механізації трудомістких процесів в тваринництві, лаборантів пробірного аналізу та зоотехніків. З початку року 27 сільських мешканців, за фінансової підтримки служби зайнятості, започаткували власну справу. Володимир Вовченко розповів про законодавчі нововведення стосовно роботодавців, а саме - підвищення їх відповідальності за цільове використання коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, подання відомостей про прийнятих працівників (в десятиденний термін), про вакансії, про вивільнення працівників. Якщо роботодавець несвоєчасно, або взагалі не подає інформацію про прийнятих працівників, серед яких – ті, хто перебував на обліку в центрі зайнятості - він повинен буде відшкодувати суму незаконно виплаченого матеріального забезпечення та сплатити штраф в розмірі цієї суми. До посадовця, що допустив це порушення, буде застосовано адмінштраф (136 грн.). Аналогічна ситуація і з професійним навчанням: якщо роботодавець відмовиться від прийняття на роботу раніше заявленого ним працівника – також відшкодує суму коштів, витрачених на організацію профнавчання, сплатить штраф в розмірі цієї суми, а посадовій особі, яка допустила це порушення, доведеться сплатити адмінштраф.
Контакти: Оксана Савіцька (Прядко) керівник прес-клубу (098) 482-89-79
СИТУАЦІЯ НА ЧЕРКАСЬКОМУ РИНКУ ПЕРВИННОГО ЖИТЛА СТАБІЛЬНА – У ТОМУ СЕНСІ, ЩО СЬОГОДНІ СТАБІЛЬНО МАЙЖЕ НІЧОГО НЕ БУДУЄТЬСЯ
Таким висновком стосовно реалій черкаського ринку первинного житла поділився віце-президент Асоціації "Група компаній "Добробуд" Юрій Капітоненко. Проблеми будівельної галузі міста та перспективи будівництва нового житла для черкащан обговорювались фахівцями під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі.
За словами директора департаменту архітектури, будівництва та землеустрою Черкаського міськвиконкому Марини Геращенко, на сьогодні у Черкасах нове будівництво практично не розпочинається, триває добудова раніше розпочатих об’єктів. Протягом минулого року було здано в експлуатацію 5 багатоквартирних будинків. А в черзі людей, які потребують покращення житлових умов, перебуває близько 11 тисяч черкащан. - Зупинку будівельної галузі спричинила економічна криза – коли будівництво було «на підйомі», його фінансування відбувалось за рахунок іпотечних кредитів, - констатував віце-президент Асоціації "Група компаній "Добробуд" Юрій Капітоненко. - Фізична особа могла звернутися в банк, отримати кредит і сплачувати кошти упродовж кількох років. Банківська криза зупинила ці реальні кредити – зупинилось і житлове будівництво. Оскільки промисловість сьогодні більш-менш будується і розвивається – і на сьогодні це один із основних напрямків нашої роботи – будівництво промислових об’єктів... П’ять років тому забудовники міста здавали за 1 рік близько 20 будинків. Стосовно 5 будинків, зданих торік, то їх будівництво було розпочато ще 2006-2007 року - фактично, це ті добудови, що добудовуються сьогодні невеликою кількістю будівельних організацій. Стосовно останнього, то, у тій кризі, яку переживає наразі будівельна галузь, є і плюси: на піку розвитку будівництва ним займалися всі, хто міг – щоб заробити кошти. Сьогодні всі ці фірми збанкрутували. А великий мінус кризи – у тому, що наші інвестори вкладали гроші у будівництво, яке сьогодні стоїть замороженим – і важко наразі сказати, чи будуть добудовані ці будинки. - На сьогодні в місті ведеться будівництво кількох житлових будинків. «Група компаній «Добробуд» будує об’єкти за адресами Дашкевича, 3 (єдиний будинок, будівництво якого розпочато за 2 останніх роки), вул. Героїв Сталінграда, 7 та Пушкіна 31, /2. Частково ці об’єкти будуть введені в експлуатацію цього року, - констатувала Марина Геращенко. За її словами, у зв’язку із великою потребою у житлі, протягом кількох останніх років держава впроваджує програму будівництва доступного житла. Програма. Стосовно Черкас, то програмою, розрахованою на 2010-2017 роки, на такий період передбачено фінансування із державного бюджету 46 мільйонів гривень (і це ті 30%, які фінансує держава, аби зробити житло для громадян доступним). Відповідно, близько 100 мільйонів гривень пропонується залучити у якості інвестицій з боку тих, хто хоче це житло придбати. Сутність програми «Доступного житла», за словами Марини Геращенко - не лише у зниженні вартості квадратного метра житла, але і в державній підтримці придбання такого житла. Тобто, вартість квадратного метра зменшується за рахунок того, що забудовник на пільгових умовах отримує земельну ділянку, без зайвих витрат на її відведення чи придбання, проведення інженерних комунікацій здійснюється за рахунок бюджетних коштів. Але, крім того, держава надає безповоротну фінансову підтримку у вигляді фінансування 30% вартості квадратного метра. Також, здешевлення вартості «доступного житла» планується досягти запровадженням типових масових проектів будинків - замість розробки вартісних індивідуальних проектів. На сьогодні існує два таких варіанти енергозберігаючих будинків, площа кожної квартири яких виведена з розрахунку мінімальних житлових норм – тобто, здешевлюється водночас і вартість будівництва, і вартість проживання у таких будинках. Марина Геращенко розповіла, що наразі у програмі «Доступне житло» задіяно будинок по вул. Байди Вишневецького, 78 (на території колишнього військового містечка). У повну силу програма ще не запрацювала, але підготовчі роботи уже ведуться. - Аналіз складу черги тих, хто не може придбати житло самостійно, виявив, що 60% цих людей (близько 7 тисяч осіб) могли би взяти участь у програмі придбання доступного житла, - констатувала Марина Геращенко. - На сьогодні Міністерством регіонального розвитку і будівництва доведено централізовано опосередковані показники вартості 1 квадратного метра житла для Черкас і області – це 4290 гривень. Ця цифра обраховується аналітично – і, як показує практика, не відображає реальної вартості спорудження житла. Для порівняння – ціни на вторинному ринку складають в середньому до 6 тисяч гривень за 1 квадратний метр. - 4290 гривень – це ціна державних будівельних норм для нашого регіону, - повідомив Юрій Капітоненко. - Це суто розрахункова ціна – за ідеально сприятливих для будівництва умов. За реально існуючих умов, ми отримуємо і реальну ціну 1 квадратного метра первинного житла у Черкасах, і вона складає від 5 до 6 тисяч гривень – в залежності від місця знаходження, архітектурних особливостей і технічних характеристик будинку.
Контакти: Оксана Савіцька (Прядко) керівник прес-клубу (098) 482-89-79
Черкаський ринок праці робітників потребує постійно - а от дизайнерам, візажистам, економістам, ветеринарам та фармацевтам знайти роботу вкрай важко. Крім того, кожна третя черкаська вакансія передбачає мінімальну зарплату – і лише 10% вакансій передбачають зарплати вищі, ніж у середньому по області – тобто, понад 2100 грн. Зазвичай, це посади керівників підприємств чи структурних підрозділів, менеджерів середньої та вищої ланки. Хоча іноді пропонуються і зарплати у 3500 грн. – для тих же слюсарів чи токарів. Про ці та інші подробиці ситуації на черкаського ринку праці йшлося під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі.
- Протягом минулого року було створено 7,5 тисяч робочих місць, переважна більшість – у сфері матеріального виробництва, - констатувала заступник директора Черкаського міського центру зайнятості Наталя Прудівус. - В основному це – переробна промисловість (75%), торгівля, надання побутових послуг. За словами голови організації роботодавців м. Черкаси, генерального директора товариства з обмеженою відповідальністю «Ходак» Володимира Ходака, наразі на ринку праці існує попит на менеджерів із адміністративного управління, фахівців з маркетингу, фахівців з фінансового менеджменту. Володимир Ходак розповів, що вимоги роботодавців наразі стали вищими – оскільки вищою, ніж раніше, стала і відповідальність бізнесу, його фінансове навантаження (радикальна зміна умов кредитування, подорожчання ресурсів для виробництва). - Найвищі вимоги - до претендентів на керівні посади та до тих, чия робота потребує цілком конкретних навичок, - підкреслив голова організації роботодавців м. Черкаси, генеральний директор ТОВ «Ходак» Володимир Ходак. – Якщо у людини є бажання працювати на хорошому підприємстві – вона і повинна відповідати його стандартам. Принаймні, не повинно бути випадків, що людина десь працювала, створила там проблеми - і пішла шукати іншу роботу. Як, у свою чергу, змінилися запити пошуковувачів роботи? Обидва експерти відзначили обов’язкові вимоги до легальності працевлаштування і офіційної зарплати. - І це добре, що сьогодні людей стали більше цікавити такі речі – оскільки часто на обліку підприємця перебуває 1-2 робітники, а насправді працює значно більше – і ця решта, фактично, безправні, - констатував Володимир Ходак. – Роботодавець повинен забезпечити робітника соціальним пакетом. Ми, наприклад, здійснюємо власну підготовку наших працівників. А для вже досвідчених проводимо тренінги з підвищення кваліфікації. На нашому підприємстві працює 500 людей – і жодних скорочень колективу під час загострення економічної ситуації не було. Ми просто переглянули стратегію роботи підприємства, проаналізували затратну частину. Торік до нас звернулося майже 700 черкащан - і 242 претенденти різних професій були прийняті на роботу. На моє переконання, бізнес повинен бути соціально відповідальним. За словами заступника директора Черкаського міського центру зайнятості Наталі Прудівус, наразі кількість незайнятих черкащан, які вдаються до послуг міського центру зайнятості, зменшується (у 2010 році вона становила до 15 тисяч безробітних). Обидва експерти відзначають початок стабілізації на ринку праці. - Економіка відійшла від того шоку першого періоду економічної кризи, - вважає голова організації роботодавців м. Черкаси Володимир Ходак. – Тепер украй важлива поява інвестицій регіонального характеру – коли приходять інвестори, створюються нові промислові об’єкти – а, отже, і нові робочі місця.